Získať pôžičku je ľahké alebo ťažké?


V dnešnej dobe, ktorú charakterizuje aj „pôžičkový boom“ možno zbytočná otázka, ale len na prvý pohľad. Určite by dosť žiadateľov potvrdilo, že pôžičky sa ani dnes nerozdávajú len tak a nie sú dostupné úplne pre každého. Hovoríme teraz o tzv. klasických pôžičkách, nie rýchlych mikro pôžičkách do 100 €. Každý seriózny poskytovateľ, ktorý požičiava svoje vlastné peniaze chce, aby sa mu zhodnotené aj vrátili., takže ich nerozdáva, ale vyberá si osoby, ktorým pôžičku poskytne. Preto sa môže stať a často sa aj stáva, že niekto si môže medzi poskytovateľmi a pôžičkami vyberať a niekomu žiadosť zamietnu. Pokúsme sa pozrieť prečo je to tak a pomenovať príčiny tejto skutočnosti.

Aj na finančný vzťah sú potrební dvaja

Postup je známy, žiadateľ potrebuje pôžičku a osloví vybranú banku alebo nebankovú spoločnosť a čaká na ich vyjadrenie – dajú mi peniaze či nedajú? Banka má zo zákona povinnosť odpovedať žiadateľovi aj vtedy, ak dáva k jeho žiadosti zamietavé stanovisko. To isté urobí aj seriózna nebankovka, ale niektoré subjekty sa s negatívnou odpoveďou ani neunúvajú. Ak je však odozva od poskytovateľa pozitívna, nastáva pre klienta tá príjemnejšia úloha, vybrať si pôžičku podľa vlastných potrieb a možností. Menej príjemné je, keď zostane žiadateľ sklamaný, pretože aj napriek tomu, že vynaložil svoju energiu a čas, pôžičku to neprinieslo – žiadosť bola zamietnutá. Úplne samozrejme vtedy vystúpi do popredia otázka: prečo práve ja nemôžem dostať pôžičku? Príčin môže byť viacero, pretože poskytovatelia volia individuálny prístup k posudzovaniu žiadosti, ale najčastejšie ide o to, že:

  • bonita žiadateľa je vyhodnotená ako nedostatočná,
  • úverová história obsahuje negatívne zápisy,
  • pracovné aj osobné pomery sú neštandardné.

Skúmaním bonity sa zisťuje dôveryhodnosť klienta v súvislosti s jeho schopnosťou splácať pôžičku. Berie sa pritom do úvahy aj vzdelanie, pracovné zaradenie, vek, finančná situácia v rodine. Dôležitú úlohu hrá aj tzv. úverová história v prípade, ak už žiadateľ mal v minulosti nejaký úver a ako si plnil záväzky pri jeho splácaní. Do úverových registrov zatiaľ nahliadajú hlavne banky, zmenou zákona to už budú musieť povinne robiť aj nebankové subjekty, takže počet sklamaných žiadateľov o poskytnutie pôžičky sa asi zvýši. Aj keď nahliadať do údajov v registri možno len so súhlasom dotknutej osoby, kto tento súhlas nedá, môže sa zvyčajne s pôžičkou vopred rozlúčiť a do registra mu pribudne zápis, že úver mu nebol schválený. Poskytovateľov zaujíma aj výška príjmu, je to významná veličina pri hodnotení žiadosti, takže človek s nízkym alebo žiadnym príjmom musí na klasickú pôžičku povedzme nad 1 000 € rovno zabudnúť. Tie malé, krátkodobé sú však dostupné a občas pomôžu aj tie. V súčasnosti existuje množstvo databáz s informáciami o každom z nás a neoplatí sa ani zámerné skresľovanie informácií len preto, aby sme si vylepšili náš kredit za účelom získania pôžičky. Môže nás to nepríjemne dobehnúť, napríklad pri problémoch so splácaním ak umelo nadhodnotíme svoj príjem len preto, aby sme pôžičku dostali.

Zamietnutá žiadosť ešte nemusí znamenať koniec všetkých nádejí na získanie pôžičky

Veď sa aj hovorí, že nádej umiera posledná. Väčšina subjektov poskytujúcich pôžičky má nastavené vlastné podmienky a pravidlá schvaľovacieho procesu a môže sa stať, že ten istý žiadateľ, ktorý nepochodil u jedného poskytovateľa môže byť úspešný u konkurencie. Netreba sa preto dať odradiť prvým zamietnutím žiadosti, na výber je dosť finančných spoločností, ktorým možno budú stačiť dodané informácie a bonitu žiadateľa vyhodnotia ako dostatočnú pre poskytnutie pôžičky. Poslúžiť môžu aj niektoré internetové stránky www.coolpozicky.sk,kde si možno dopredu zistiť podmienky poskytnutia pôžičky a predísť tak možnému sklamaniu zo zamietnutia, prípadne si vybrať takú spoločnosť, ktorá poskytne pôžičku aj nám.


Získať pôžičku je ľahké alebo ťažké?
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia