Založenie bankového účtu online


Pred pár rokmi by toto bolo možné zrealizovať maximálne v internetových bankách, no v súčasnosti je to realitou vo viacerých bankových subjektoch pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. V niektorých tak možno urobiť cez internet banking, v niektorých cez mobilnú aplikáciu, niekde to však môžu uskutočniť  len noví klienti, inde len existujúci klienti. Podmienky a ponuky v jednotlivých bankách sú rôzne, takže  možno záujemcom preferujúcim otvorenie si bankového účtu bez nutnosti osobnej návštevy kamennej pobočky prídu vhod  nižšie uvedené informácie.

Pre ktoré banky je to samozrejmosťou?

Väčšina bankových inštitúcií „ide s dobou“, v konkurenčnom prostredí je to nutnosťou, takže výber je celkom bohatý: Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Všeobecná úverová banka, Fio banka, Československá obchodná banka, OTP banka , ale aj mBank , Unicredit Bank… Zameriame sa však hlavne na tie, ktoré ponúkajú určité špecifiká napr. v spôsobe overovania identity alebo v použitých technologických prostriedkoch.

Tatra banka začína využívať tvárovú biometriu

Tatra banke si možno založiť bežný účet okrem IB aj cez mobil. Potrebné je stiahnuť si do svojho mobilu Aplikáciu TB a po splnení podmienok získať bežný účet  s balíkom služieb Tatra Personal, v súčasnosti v akcii pre nových klientov na 12 mesiacov bez poplatkov. Ako obvykle to však také ideálne a úplne jednoduché nie je. Banka využíva pri online žiadosti na identifikáciu osoby inovatívnu tvárovú biometriu postavenú na vysokej bezpečnosti. Okrem scanu tváre je k tomu nutný aj občiansky preukaz pre následné overenie fotografie z tohto dokladu, dobré svetelné podmienky, vhodný typ mobilného telefónu s vyhovujúcim operačným systémom aj úspešné absolvovanie testu živosti osoby.

Nie je to teda úplne vhodný spôsob založenia si účtu pre každého záujemca, no asi neprejde veľa času a tiež sa zaradí k bežným online bankovým  spôsobom. Tatra banka získala už  za svoju  existujúcu a dlhšie používanú mobilnú aplikáciu viaceré ocenenia a patrí v tomto smere k najprogresívnejším bankám na našom trhu.

Slovenská sporiteľňa využíva pri overovaní totožnosti webkameru

V SLSP si možno založiť účet online spôsobom cez internet resp. mobilom už od r. 2015. V súčasnosti má záujemca možnosť využiť úplne online spôsob alebo kombináciu online a pobočka. V obidvoch prípadoch treba začať na internetovej stránke banky, kde je potrebné vyplniť osobné údaje a vybrať si overenie totožnosti webkamerou. Nutný je tiež prevod 0,01 € z účtu v inej banke, čo môže byť mierne obmedzujúcim faktorom pre človeka, ktorý si chce zriadiť svoj prvý bankový účet. Podmienkou pri online spôsobe je tiež mať k dispozícii  okrem PC aj smartfón alebo tablet s určenými operačnými systémami a prehliadačmi. Väčšina potenciálnych klientov tak zatiaľ asi zvolí klasickú cestu – kompletné vybavenie na pobočke, s aktiváciou účtu na počkanie.

Fio banka – komunikácia mailom

Táto banka, ktorá ponúka založenie osobného účtu online jednoducho a pohodlne nepôsobí síce na slovenskom trhu príliš dlho, no získava si čoraz viac klientov aj preto, že poskytuje bankové služby bez poplatkov a umožňuje hlavne všetko vybaviť online spôsobom, bez nutnosti potvrdzovať zmluvy osobne na pobočke alebo cez kuriéra. Ak si chce záujemca otvoriť svoj osobný účet vyplní online žiadosť na internetovej stránke banky, priloží dva naskenované doklady totožnosti a doklad o vedení účtu v inej banke. Pre identifikáciu klienta Fio využíva overovaciu platbu a následne na e- mailovú adresu zasiela jedinečný internetový odkaz pre prístup k aktivácii zmluvy.

VÚB overuje klienta zaslaním platby alebo kuriérom

V prípade ak má záujem o založenie účtu vo Všeobecnej úverovej banke klient disponujúci iným bankovým osobným účtom, k otvoreniu online účtu potrebuje: e-mailovú adresu, vlastné mobilné telefónne číslo a platný občiansky preukaz. Overenie prebehne na základe zaslanej platby 0,01 €. Pre tých, ktorí nevlastnia žiadny účet je k dispozícii kuriérska služba, ktorá doručí dokumenty k podpisu. To je samozrejme zdĺhavejší spôsob, rýchlejšie a efektívnejšie je vyplniť žiadosť k online otvoreniu účtu priamo na webovej stránke banky a získať pritom aj vedenie tohto účtu na šesť mesiacov zadarmo.

Záverom

Doba je rýchla, technológie a komunikačné prostriedky stále dokonalejšie, takže aj keď v súčasnosti zatiaľ viac ľudí využíva klasický spôsob založenia účtu na pobočke určite nie je ďaleko doba, keď sa to otočí. V článku sú len vybrané banky, online spôsob možno použiť aj v iných a podrobné informácie ako to v jednotlivých bankových subjektoch  v tomto smere funguje sú k dispozícii na príslušných internetových stránkach.


Založenie bankového účtu online
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia