Využívate mobil aj na platenie?


O Slovákoch sa občas hovorí, že sú v niektorých životných oblastiach dosť konzervatívni, no určite to neplatí v oblasti používania a využívania mobilných telefónov. Mnohí totiž už majú vo svojich smartfónoch  „svoju banku aj svoju peňaženku“. Napriek tomu, že napríklad bezkontaktné platby mobilom cez Google Pay k nám prišli len vo februári minulého roku, banky evidujú už niekoľko tisíc klientov, ktorí využívajú pri platbách mobilné platformy.

Google Pay,  Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Mobile Pay?

Všetci používatelia, ktorí bežne prevádzajú platby mobilom si už niektorú z týchto aplikácií vybrali. Kým v nedávnej minulosti bol vlajkovou loďou v tejto oblasti Google Pay, v súčasnosti je možné vyberať z viacerých platforiem, závisí teda od potenciálneho záujemcu, ktorá appka mu najviac vyhovuje. Pri rozhodovaní sa možno využiť aj príslušné internetové stránky alebo poradenské služby svojho mobilného operátora. Rozdiely sú hlavne v používanom operačnom systéme v mobilných zariadeniach. Podľa informácií, ktoré zverejnili bankové inštitúcie je  v súčasnosti najviac sťahovaná aplikácia Google Pay. Prispieva k tomu samozrejme skutočnosť, že je v tejto oblasti najstaršou appkou na našom trhu – funguje od februára 2018. Ostatné sa však  už pridávajú, od júna 2019 napríklad vstúpila na trh Apple Pay.

Aké sú rozdiely medzi Google Pay a Apple Pay?

Malé, ich riešenie je v podstate podobné, zásadný rozdiel je v používanom operačnom systéme.

Google Pay:

  • pre podporu bezkontaktnej technológie NFC je potrebné, aby bol v mobile nainštalovaný operačný systém Android KitKat (v.4.4. a vyššia)
  • na bezpečnostné overovanie je používaný odtlačok prsta, PIN, číselný alebo znakový kód
  • kompatibilné banky, ktoré takéto mobilné platby podporujú: SLSP, VÚB, Poštová banka, Prima banka, J&T, 365.bank, Fio banka

Apple Pay:

  • aplikácia pre mobilné zariadenia s iOS, iPhone SE, iPhone 6 a novší
  • bezpečnostné overovanie cez Face ID, odtlačok prsta, kód
  • spolupracujúce banky: mBank, Tatra banka, Poštová banka, 365.bank, SLSP (debetné karty), J&T banka

S použitím obidvoch aplikácií sa dá platiť mobilom v kamenných predajniach s terminálmi NFC, pri nákupe iných aplikácií… Takto možno platiť aj v zahraničí a služba platenia mobilom je zadarmo.

Ako fungujú mobilné platby?

Len veľmi stručne. Po rozhodnutí sa, ktorú aplikáciu chceme používať je potrebné jej stiahnutie do mobilu. Po pridaní údajov z platobnej karty (debetnej, kreditnej, vernostnej,) sú na začiatku zobrazené zmluvné podmienky, ktoré je potrebné potvrdiť a následne možno používať mobil na platenie. Bezpečnosť rieši tzv. token, balík dočasných osobných informácií, podľa ktorých prebehne platba. Mobilom možno platiť aj v prípadoch, keď nie je práve prístup na internet. Pri platbách nad 20 € musí byť zapnuté zariadenie NFC, spiaci mobil sa zobudí.

Bezpečnejšia je platba mobilom alebo  kartou?

Aj mobil vlastne „pracuje“ v prípade platenia ako platobná karta. Takáto platba má však aj odlišnosti, pretože v mobile sa nenachádzajú údaje o karte, jej číslo nie je predajcovi dostupné, pri strate mobilu nie je nutné blokovať fyzickú platobnú kartu, údaje pri platbe mobilom sa nedajú skopírovať.

Vo všeobecnosti možno považovať platbu mobilom za bezpečnejšiu, no aj pri platbách kartou sa bezpečnosť stále zvyšuje. Najnovším príkladom sú opatrenia, ktoré platia od 15. septembra 2019. Súvisia s podrobnejším overovaním klienta pri platbách kartou na internete a tiež pri bezkontaktných platbách, kde bude v niektorých prípadoch potrebné zadať PIN kód aj pri platbách pod 20 €. 


Využívate mobil aj na platenie?

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia