Úverové podvody a podvodníci


Úverové podvody patria na Slovensku k početnej skupine v rámci ekonomickej kriminality. Podľa zverejnených štatistík patria k najrizikovejším spotrebiteľské úvery a úvery založené nehnuteľnosťou. Najviac podvodov je však preukázaných pri rýchlych, menších pôžičkách. Na finančnom trhu je v súčasnosti množstvo rôznych poskytovateľov pôžičiek. Bola však prijatá novela o spotrebiteľských úveroch, ktorá by mala odlíšiť poctivých od nepoctivých poskytovateľov. K tomu, aby mohli spoločnosti alebo fyzické osoby v tejto činnosti pokračovať, budú musieť splniť určité podmienky, preukázať vlastný zdroj finančných prostriedkov a získať licenciu od Národnej banky Slovenska. To určite v najbližšom období zníži možnosť výskytu úverových podvodov a obmedzí fungovanie neserióznych poskytovateľov pôžičiek. Zatiaľ je však nutné venovať výberu pôžičky zvýšenú pozornosť a radšej si viac krát overiť spoločnosť, od ktorej si chceme požičať.

Podvodníci sú vynaliezaví

Podľa zákona : „ trestného činu úverového podvodu sa dopustí ten, kto od iného vyláka úver alebo zabezpečenie tým, že ho uvedie do omylu v otázke plnenia podmienok za poskytnutie úveru alebo na splácanie úveru“.

Podvodníci využívajú ľudské slabosti, stres, nepozornosť, časovú tieseň, dôverčivosť a odhaliť ich je naozaj problematické. Majú však aj niektoré spoločné črty:

  • nezverejňujú žiadne kontaktné údaje typu adresa sídla, meno fyzickej osoby alebo firmy, číslo pevnej telefónnej linky. Zvyčajne je tam len nič nehovoriace mobilné číslo alebo webová stránka, na ktorej je inzerovaná pôžička.
  • žiadajú vopred uhradiť rôzny typ poplatku. Po jeho zaplatení sa však mobilné číslo odmlčí, poskytovateľ stratí, internetová stránka zmizne a my nemáme ani pôžičku ani nám nikto nevráti uhradený poplatok.
  • ponúkajú veľmi nízke úrokové sadzby oproti tým, ktoré dávajú stabilné, seriózne spoločnosti (v súčasnosti je napríklad úroková sadzba spotrebiteľského úveru pod 5 % naozaj podozrivá).
  • podomoví podvodníci zas za určitú finančnú sumu (samozrejme vyplatenú v hotovosti) sľubujú vybavenie vyššej a výhodnejšej pôžičky.

Úverový podvod môže prebehnúť aj nasledovne

Žiadateľ hľadá pôžičku na internete, narazí podľa jeho uváženia na výhodnú ponuku s úrokovou sadzbou 4, 5 % ročne od poskytovateľa, ktorému nemusí dokladovať svoj príjem, ktorého nezaujímajú zápisy v úverových registroch a ktorý poskytuje pôžičky pre kohokoľvek na čokoľvek. Cez mobil dohodnú podmienky a zároveň žiadateľ uhradí vopred aj prvú splátku pôžičky ako záruku „že má o pôžičku naozaj reálny záujem“. Poskytovateľ uvedie účet, na ktorý má byť suma prevedená s uistením, že táto čiastka sa samozrejme dlžníkovi odpíše z dlhu. Pripísaním uhradenej sumy na účet sa však väčšinou aj všetko skončí – žiadateľ je bez pôžičky aj bez ďalších peňazí, mobilné číslo je odpojené a tomu, kto je podvedený zostanú len oči pre plač.

Aby sme však boli objektívni, každá minca má dve strany a platí to aj pre úverové podvody. Aj tí, ktorí už pôžičku získali môžu byť podvodníci. Ak úmyselne nesplácajú požičané peniaze (načo, veď keď nemám žiadny majetok, nemajú mi ani čo zobrať), ak pri žiadosti o pôžičku umelo nadhodnotia svoj príjem alebo neuvedú všetky mesačné náklady, môžu sa vystaviť aj súdnemu stíhaniu.

Ako sa možno vyhnúť podvodu s pôžičkou ?

Zaručený návod asi neexistuje. Každý poskytovateľ aj žiadateľ musí prijať riziko, že môže byť podvedený. V súčasnosti však existuje viacero „ čiernych listín“, kde sú evidovaní jednak dlžníci , ale aj jednotlivci a spoločnosti , ktoré úmyselne spôsobujú úverové podvody. Na overenie sprostredkovateľa pôžičky možno napríklad využiť Register finančných agentov a finančných poradcov, na overenie veriteľa Register veriteľov, ktorý spravuje NBS. A na záver pár rád:

  • overte si, či je poskytovateľ seriózny, zapísaný v obchodnom registri s predmetom podnikania na poskytovanie úverov, na internetovej stránke má zverejnený dostatok identifikačných údajov…
  • nikdy neuhrádzajte žiadne poplatky vopred,
  • porovnajte si odplatu ponúkanej pôžičky aj u iných poskytovateľov,
  • urobte si prehľad o podobných ponukách pôžičiek a porovnajte si ich,
  • neverte ponukám z prekladačov a od súkromných osôb, ktorých existenciu a činnosť dobre nepoznáte,
  • ak je to možné, vyberte si úver od bankovej inštitúcii.

Máte skúsenosti s podvodnú pôžičkou alebo neseriózne firmou? Napíšte o nej v komentároch a varujte ľudí okolo seba. Za vaše príspevky vám veľmi ďakujeme, robíte dobrú vec.


Úverové podvody a podvodníci
5 (100%) 1

banner-hyperia