Sporenie s Prima bankou


Určite väčšina z tých, ktorí sa dostali do finančných problémov bude súhlasiť s názorom, že racionálnejšie je riešiť vzniknutú situáciu pomocou vlastných finančných zdrojov ako tých cudzích, požičaných. Sporenie ako jednu z foriem tvorby peňažnej rezervy doporučujú aj odborníci v oblasti spravovania osobných financií, takže aj z týchto dôvodov má potom v diskusii sporiť či nie, táto možnosť zhodnocovania finančných prostriedkov viac kladných stránok, aj keď súčasná situácia na finančnom trhu tomu nie je príliš naklonená. Úrokové sadzby k termínovaným vkladom alebo k sporiacim účtom sú naozaj mizivé a nájsť produkt, ktorým by sa realizovalo sporenie napr. s úrokovou sadzbou od 2 % p. a. je celkom ojedinelý zjav. Podrobnejšie informácie o tomto stave sú zverejnené na tomto portáli aj v článku Čo s voľnými financiami? Pozitívnou správou pre sporiteľov tak môže byť skutočnosť, že sa na trhu objavil produkt, ktorý aspoň trochu „spríjemní“ náladu sporiteľom. Aj keď ako to obvykle býva, nie je všetko také ružové ako sa na prvý pohľad zdá, ale snaha sa cení a tak možno hodnotiť aj ponuku sporenia od Prima banky.

Ponuky sporenia v Prima banke

Prima banka Slovensko, a.s. pôsobí na slovenskom finančnom trhu prakticky od vzniku SR. Najprv ako banka, ktorá sa špecializovala na financovanie miest a obcí, po vstupe zahraničných akcionárov však rozšírila svoju pôsobnosť aj na poskytovanie služieb a produktov pre fyzické a právnické osoby. V súčasnosti poskytuje Prima banka bankové služby obyvateľom, podnikateľom aj samosprávam. V segmente sporenia ponúka pre ľudí viacero produktov: Sporenie k osobnému, študentskému aj detskému účtu (podmienkou je samozrejme existencia alebo nové zriadenie niektorého z týchto účtov v banke) a to už od vkladu 10 € mesačne, s garantovaným úročením a bez administratívnych poplatkov.

Sporenie k Osobnému účtu v mene EUR si môže zriadiť každá fyzická osoba vo veku nad 18 rokov, ktorá disponuje s takýmto bankovým účtom. Mesačne možno sporiť 10 € – 50 € po dobu 12,18 alebo 24 mesiacov, s garantovanou výškou úrokovej sadzby 5,0 % p. a. počas celej doby trvania sporenia. Po ukončení je nasporená suma automaticky pripísaná na osobný účet klienta a počas dohodnutej doby sporenia je možný aj predčasný výber našetrených peňazí, treba však rátať s tým, že to bude bez nároku na úroky od začiatku sporenia. K jednému osobnému účtu môžu byť zriadené max 3 sporenia a banka navyše odmeňuje aj za platby kartou, vo výške 0,5 % zo zaplatenej sumy.

Sporenie k Študentskému účtu je určené všetkým študentom vo veku 15 – 26 rokov. Mesačne možno sporiť minimálne 10 € a maximálne 30 €, po dobu 12,18,24 mesiacov, pričom aj tu banka garantuje úrokovú sadzbu 5,0 % p. a. Po ukončení sporiaceho cyklu banka nasporené peniaze aj s úrokmi prevedie na účet klienta automaticky, bezplatne.

Sporenie k Detskému účtu môže zriadiť zákonný zástupca dieťaťa, pričom suma mesačného vkladu musí byť v intervale 10 € – 20 € a doba sporenia 36 alebo 60 mesiacov. K jednému detskému účtu môže byť zriadené len jedno sporenie s garantovanou sadzbou 5,0 % p. a. Všetky typy sporenia sú chránené Fondom ochrany vkladov.

Niekoho možno viac oslovia čísla

Na ilustráciu je v tabuľkovej forme porovnaný produkt Prima banky a Sporiaci účet z iných bánk, pričom v tomto prípade zvolenú výšku úrokovej sadzby 1,0 % p. a. možno považovať v súčasných bankových ponukách za nadpriemernú. Pri výpočtoch bola použitá kalkulačka dostupná na internetových stránkach.

  Sporenie k Osobnému účtu v Prima banke Sporiaci účet inej banky
Mesačný vklad 50 € 50 €
Úroková sadzba 5,0 % p. a. 1,0 % p. a.
Doba sporenia 24 mesiacov 24 mesiacov
Celkový vklad 1 200 € 1 200 €
Úroky 64,54 € 12,58 €
Nasporená suma celkom 1 264,54 € 1 212,58 €

Výsledky z tabuľky si najlepšie vyhodnotí každý sám, ale ako sa hovorí: „keď netečie aspoň kvapká“ , sporiť sa oplatí a zostáva len čakať, či sa náhodou nevrátia časy, keď úrokové sadzby sporiacich produktov atakovali dvojcifernú hranicu…


Sporenie s Prima bankou
2.5 (50%) 2

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *