Pôžičky pre živnostníkov a podnikateľov


Kto nemá zabezpečený dostatok finančných prostriedkov, ten by si mal vstup do podnikateľského prostredia dobre premyslieť. Na prvý pohľad je možno atraktívne a pohodlné „byť v práci sám sebe pánom“, ale treba sa na to pozrieť z viacerých hľadísk. Predovšetkým vám nikto nedá nič zadarmo a už pred začiatkom podnikania je nutný kapitál. Je jedno, či sa jedná o vlastné prostriedky alebo cudzie, dôležité je, aby boli neustále k dispozícii a to je v praxi niekedy ťažké zabezpečiť.

Úverové financovanie podnikateľskej činnosti

Takáto forma je v podnikateľskej praxi pre mnohé firmy pomerne bežnou záležitosťou, ak na rozvíjanie svojich aktivít nemajú aktuálne potrebné finančné prostriedky, prípadne chcú investovať. Tí živnostníci a podnikatelia, ktorí pôsobia v podnikateľskej sfére už dlhšie obdobie majú možnosť využiť rôzne ponuky úverov, ktoré sú k dispozícii na finančnom trhu. Oveľa ťažšie to však majú začínajúci podnikatelia a je jedno či sa jedná o živnostníka alebo majiteľa nejakej spoločnosti, pretože pre poskytovateľov pôžičiek je dôležitá tzv. podnikateľská história t.j. obdobie, za ktoré vykonáva svoju podnikateľskú činnosť, aké výsledky dosahuje, ako je etablovaný na trhu, aké služby poskytuje. A zaujíma to nielen banky, ale aj seriózne nebankové spoločnosti. Banky však pristupujú k požičiavaniu konzervatívnejšie, majú prísnejšie nastavené kritériá a pri rozbehu podnikania pomôžu len v ojedinelých prípadoch napr. vtedy, ak je úver možné zaistiť nehnuteľnosťou alebo iným ručením a žiadateľ je už nejaký čas klientom banky ako súkromná osoba.

Pôžička na podnikanie od banky alebo od iných?

Získať úver nie je ani v súčasnosti bezproblémová záležitosť napriek tomu, že bankový aj nebankový sektor ponúka široký rad vhodných produktov. Potrebné je porovnať podmienky poskytnutia úveru a prihliadať na vlastné potreby, ale aj možnosti splácania. Vo všeobecnosti platí, že:

  • o pôžičku môže požiadať fyzická aj právnická osoba, ktorá podniká na Slovensku,
  • podnikateľská činnosť je vykonávaná minimálne 12 mesiacov,
  • pri žiadosti o pôžičku je potrebné predložiť daňové priznanie (alebo jeho výpis) za posledné zdaňovacie obdobie a výpis zo živnostenského resp. obchodného registra.

To sú základné podmienky, každý úverový produkt má zvyčajne aj iné špecifická, ktoré je potrebné splniť.

Bankové úvery na podnikanie ponúkajú prakticky všetky najväčšie banky na slovenskom trhu. Môžu byť poskytnuté ako prevádzkové úvery, investičné úvery alebo majú formu bežného bezúčelového spotrebného úveru. Úroková sadzba je pomerne výhodná, okolo 10 % p. a. a dlhodobá splatnosť 1 – 10 rokov, pričom je možné nastaviť výšku mesačných splátok s prihliadnutím na možnosti dlžníka. Výška bankových úverov je rôzna od 3 000 € až do 200 000 €, pri vyšších čiastkach je vyžadované zaistenie úveru nehnuteľnosťou alebo bianko zmenkou. V súčasnosti je možné získať aj niektorý z týchto úverov:

Tatra banka – Business úver Expres je určený pre živnostníkov a podnikateľov s minimálne 24 mesačnou históriou, vo výške od 3 500 € do 135 000 € vo forme kontokorentného úveru alebo splátkového úveru. Úvery pre podnikateľov a živnostníkov majú dobu splatnosti 1 – 4 roky. Nie je nutné ručenie nehnuteľnosťou, použitie prostriedkov je bezúčelové.

OTP banka poskytuje splátkový úver do 25 000 € so splatnosťou 3 – 6 rokov. Jedná sa o úver na prevádzku s jednorázovým čerpaním, bez nutnosti dokladovania alebo úver investičný s možnosťou postupného čerpania prostriedkov. Podmienkou jeho poskytnutia je minimálne 12 mesačná podnikateľská činnosť, bez dlhov voči štátu.

SLSP bezúčelový alebo účelový úver pre podnikateľov na financovanie podnikateľskej činnosti, na prevádzkové alebo investičné financovanie. V prípade zaistenia nehnuteľnosťou možno získať výhodnejší úrok a vyšší limit až do 200 000 €. Splatnosť 5 – 12 rokov, možnosť nastavenia splátkového kalendára podľa potrieb žiadateľa.

VÚB – Profi úver alebo Profi hypoúver s ručením nehnuteľnosťou, s použitím na financovanie prevádzkových alebo investičných potrieb. Viacero produktov ponúka aj ČSOB, sú tam aj úvery s podporou , pri ktorých je výhodnejšia úroková sadzba a zľavy z poplatkov za poskytnutie úveru.

Slovenská záručná a rozvojová banka tiež poskytuje pôžičky živnostníkom aj firmám, sú dostupnejšie a výhodnejšie ako od iných bánk, ale vybavenie je časovo a administratívne náročnejšie . Požičané prostriedky je možné využiť na investičné účely (nákup technológií, úprava výrobných priestorov) aj na bežnú prevádzku. Doba splatnosti je v rozsahu 3 –10 rokov a výhodné úročenie začína od 5 % ročne.

Nebankové pôžičky pre živnostníkov a podnikateľov sú poskytované vo forme bezúčelového úveru, s nutnosťou ručenia nehnuteľnosťou alebo bianko zmenkou. Sú dostupnejšie, pri posudzovaní žiadosti nie je nahliadané do úverových registrov, nebankovým spoločnostiam stačí aj 3 mesačná podnikateľská aktivita, ich vybavenie je jednoduché a rýchle. Má to však samozrejme za následok vyššie úrokové sadzby, kratšiu dobu splatnosti, rôzne poplatky a vysoké sankčné pokuty pri nesplácaní záväzku. Existujú však overení poskytovatelia ako Cetelem, Profi Credit, Home Credit, ktorých produkty môžu pomôcť hlavne nízko príjmovým skupinám podnikateľov. Pre ilustráciu pripájame ponuku Profi Credit.

Profi Credit Profi úver Preklenovací úver
Výška úveru v € 1 000 – 33 000 1 000 – 33 000
Doba splatnosti v mesiacoch 24 – 48 3 – 18
Aj pre začínajúcich podnikat. áno nie (min 18 mes. podnikania)
Minim. ročný príjem 4 999 € 10 000 €
Predčasné splatenie nie áno

Takže od koho si požičať? To si určite vyhodnotí každý podnikateľ sám, ale ak má podnikateľskú históriu dlhšiu ako 2 roky a nemá negatívny zápis v úverových registroch, tak sa určite oplatí využiť ponuky bankových inštitúcií.


Pôžičky pre živnostníkov a podnikateľov
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *