Pôžička so záznamom v registri


Na finančnom trhu s pôžičkami je stále čulý ruch, záujem o pôžičky neklesá. To všetko má za následok, že sa mení legislatíva, ale aj prístup poskytovateľov k žiadateľom o požičanie finančných prostriedkov. Je samozrejmé, že v tomto obchodnom vzťahu chcú obidve strany vyťažiť pre seba čo najvýhodnejšie podmienky a potom môže prísť k situáciám, že človek, ktorý potrebuje pôžičku nedocení svoju schopnosť vrátiť požičanú čiastku a poskytovateľ tak nedostane svoje peniaze späť (alebo dostane, ale neskôr a možno až po súdnom rozhodnutí čo tiež nie je zadarmo). Aj na základe týchto skutočností postupne vznikali registre dlžníkov, do ktorých môže alebo vôbec nemusí poskytovateľ pôžičky nahliadnuť. Ak tak chce urobiť, musí mať povolenie od osoby, ktorú si chce v úverových registroch overiť.

Čo sa dozvie poskytovateľ z úverového registra

Na Slovensku sa začali vytvárať registre , teda vlastne databázy osôb, ktoré čerpajú alebo čerpali nejakú pôžičku, hypotekárny úver, majú kreditnú kartu ( to nie je bežná platobná karta k nášmu účtu, ale karta na ktorej máme požičané peniaze) alebo sú vedení ako ručitelia, z iniciatívy bankových inštitúcií. V súčasnosti však už na Slovensku pôsobia viaceré registre:

 1. bankový register – s označením SRBI a SBCS, do ktorého zhromažďuje informácie o svojich klientoch 17 bánk
 2. nebankový register – NRKI resp. NBCS, ktorý je otvorený pre nebankové spoločnosti, ale aj energetické a telekomunikačné subjekty, ktoré o informácie majú záujem
 3. spotrebiteľský register SOLUS, ktorý vytvára len negatívne informácie o osobách, ktoré sa dostali do problémov so splácaním svojich záväzkov
 4. univerzálny register – CRIF, ktorý spája bankové aj nebankové registre

Registre poskytujú informácie ako sú:

 • počet existujúcich úverových zmlúv na meno fyzickej osoby
 • počet kreditných kariet
 • výška mesačných splátok
 • história splácania t. j. dodržiavanie výšky splátok a dohodnutých termínov splatnosti
 • údaje o zárukách, o ručiteľovi, o spôsobe zaistenia úveru

Úverové registre teda obsahujú nielen negatívne informácie o tom, kto kedy koľko nezaplatil, ale aj pozitívne informácie o tom, že človek včas a v riadnej výške svoje záväzky spláca. Údaje sú aktualizované zvyčajne 1 x v mesiaci a sú archivované až 5 rokov po splatení pôžičky. Je tiež vo výhradnej kompetencii každého, kto nahliadne do registra ako tieto informácie využije pri posudzovaní žiadosti o pôžičku. Niektorým však nestačia ani tieto registre a využívajú aj zoznam dlžníkov sociálnej a zdravotných poisťovní. To sa však využíva hlavne pri žiadosti o úver vo vyššej sume.

Mám záznam v registri, ale potrebujem pôžičku

Tak určite to nie je príjemné, ale negatívny zápis v úverovom registri ešte neznamená automaticky červenú stopku pri žiadosti o pôžičku. Aj banky pristupujú k takýmto údajom individuálne, pretože je rozdiel, či je niekto „chronický neplatič“ alebo bol len na dovolenke v zahraničí a so splátkou sa oneskoril o pár dní z dôvodu, že jeho banka tam nemala pobočku, v ktorej by mohol byť uskutočnený prevod peňazí. Nech je to akokoľvek, určite treba počítať s tým, že aj pri žiadosti od banky aj pri žiadosti od serióznej nebankovej spoločnosti bude treba počítať so sťaženými podmienkami pre získanie pôžičky. Najschodnejšia cesta k pôžičke by mohla byť napríklad takáto:

 • nežiadať požičanie vysokej sumy,
 • treba počítať s vyššou úrokovou sadzbou,
 • možno bude potrebné zaistenie úveru, bonitným ručiteľom, autom, nehnuteľnosťou (ak to splníme, pôžičku s veľkou pravdepodobnosťou dostaneme).

Konkrétne kto, poskytuje takéto pôžičky

Keď nepochodíte v banke (záleží na jej úverovej politike), ešte stále existuje viacero poskytovateľov, na ktorých sa možno obrátiť, nakoľko poskytujú pôžičky aj bez nahliadania do úverových registrov. Určite nebude na škodu, keď si pozriete ich ponuky na internetových portáloch, ktoré poskytujú aj porovnanie pôžičiek ako to robí www.coolpozicky.sk alebo si „vygúgliť“ výraz „pôžičky so záznamom v registri“. Určite sa tam objavia poskytovatelia ako Ferratum, Úver4you, Profi Credit, Provident. Nech sa už teda rozhodnete akokoľvek, netreba zabudnúť, že : platiť sa oplatí.


Pôžička so záznamom v registri
5 (100%) 1

Podobné recenzie

banner-hyperia