Pôžička pre ženy na materskej dovolenke


V našej spoločnosti často stretávame s vyjadreniami typu: byť matkou je darom, byť matkou je krásne poslanie…, čo je samozrejme pravda, ale realita má aj iné stánky. Pri starostlivosti o dieťa je nevyhnutné okrem materinskej lásky aj materiálne zabezpečenie rodiny. Finančná situácia sa odchodom matky na materskú dovolenku zvyčajne mení, príjem je nižší a výdavky vyššie, takže sa môže stať, že je potrebné riešiť vzniknutú situáciu aj formou pôžičky.

Ak žena vychováva dieťa sama, väčšinou je zaradená do rizikovej skupiny žiadateľov s nízkym príjmom (má len štátnu dávku). O niečo lepšie je to prípade partnerského vzťahu, kedy sa berie do úvahy aj príjem druhého rodiča. Pôžičky pre ženy na materskej dovolenke poskytujú hlavne nebankové spoločnosti, ale po splnení určených podmienok je možné dostať aj bankový úver. Pred žiadosťou o pôžičku je preto vhodné porovnať viac produktov a nezabudnúť ani na to, že peniaze bude nutné vrátiť.

Materský a rodičovský príspevok

Každý vyspelý štát v rámci svojej sociálnej politiky poskytuje podporu pre ľudí starajúcich sa o výchovu detí a v našom prípade sú to dva druhy príspevkov.

Materský príspevok, ktorý dostáva žena od nástupu na materskú dovolenku v prípade, ak pred tým pracovala. Jeho výška je 65 % z jej pôvodného platu a pre rok 2015 je to minimálne 270 € a maximálne 819 €. Môže ho poberať po dobu 34 alebo 43 týždňov, v závislosti od počtu detí.

Rodičovský príspevok začne žena poberať po skončení doby poberania materského príspevku. Tento príspevok je vlastne štátna sociálna dávka, ktorú v SR vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Jeho výška je variabilná, v súčasnosti činí 203,20 € mesačne a je určený na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa, najdlhšie do 3 rokov dieťaťa (ak má dieťa trvale nepriaznivý zdravotný stav tak do 6 rokov). Nárok na tento druh príspevku má osoba, ktorá zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa (teda aj muž, otec dieťaťa) a má zároveň trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska.

autumn-22012_640

Bankové a nebankové produkty tohto typu

Nakoľko ženy na materskej dovolenke majú aspoň nejaký pravidelný príjem, niektoré banky už zaradili do svojho portfólia spotrebiteľských úverov aj produkty, ktoré sú dostupné pre ženy na materskej dovolenke. Výška požičaných prostriedkov závisí od výšky príspevkov, ktoré žena dostáva (v prípade materského príspevku môže ísť o celkom zaujímavú sumu, záleží od predchádzajúceho príjmu ženy v pracovnom pomere) a každá banková inštitúcia tento fakt zohľadňuje. Podmienkou pre získanie pôžičky je zvyčajne vek od 18 rokov, potvrdenie o poberaní príspevku a skúmaná je aj celková bonita rodiny a z tohto dôvodu je pozitívne hodnotený prípadný pravidelný príjem partnera. V prípade žiadosti o požičanie väčšieho objemu finančných prostriedkov je potrebné ručenie.

Nebankovú pôžičku môže získať žena na materskej dovolenke jednoduchšie, väčšina nebankových spoločností neoveruje príjem, pôžičku možno vybaviť rýchlo, on-line z domu, takže netreba ani odbiehať od dieťatka, stačí minimum dokladov, ale je zas potrebné počítať s vyšším úrokom. Výhodou je tiež možnosť výberu pôžičky zo širokej ponuky, podľa aktuálnych potrieb a možností. Využívané sú hlavne krátkodobé, rýchle, menšie pôžičky na úhradu neočakávaných výdajov, prípadne na preklenutie doby, pokiaľ neprídu na účet peniaze z materského či rodičovského príspevku. V tomto prípade je možné využiť služby overených spoločností ako: Pôžičkomat, Ferratum Bank, CreditONE.

Inšpiráciu možno čerpať aj z priloženej tabuľky:

Poskytovateľ Produkt Pôžička v € Splatnosť Úrok p. a.
Poštová banka Dobrá pôžička 300 – 30 000 1 – 9 r. Od 7,90 %
SBERBANK Moja pôžička 1 000 – 3 400 1 – 5 r. 12,89 %
SLSP Spotreb. Úver 300 – 25 000 1 – 10 r. Od 7,90 %
Cetelem Na čokoľvek 2 000 – 25 000 6 mes. – 10 r. 9,90 %
Provident Pôžička 160 – 2 300 60 – 100 týžd. Od 11,70 %
PôžičkaHneď Pôžička hneď 100 – 7 000 1 – 8 r. Od 10 %

Na záver asi motto každej matky: peniaze boli a budú, dôležité je hlavne to, aby bola rodina zdravá a šťastná.

 

 

 


Pôžička pre ženy na materskej dovolenke
5 (100%) 1

Podobné recenzie

banner-hyperia