Pôžička pre dôchodcov


Aj keď má človek dôchodkový vek a už nepracuje, život tým nekončí. Práve naopak, nastáva čas, kedy sa môže viac venovať svojim koníčkom, rodine, priateľom. Na druhej strane v súvislosti so znížením príjmu je väčšinou potrebné prehodnotiť aj priority, aby boli zabezpečené bežné životné potreby. Nakoľko má však dôchodca pravidelný príjem, má veľkú šancu získať v prípade potreby aj pôžičku napríklad na riešenie neočakávaných výdavkov – nákup nového spotrebiča, ktorý už v domácnosti doslúžil alebo úhradu kúpeľného pobytu.

Ako si vybrať vhodnú pôžičku a od koho ?

Na výber je viac možností. V súčasnosti už nie je žiadnou raritou človek v dôchodkovom veku, ktorý ovláda počítač a surfovanie po internete. V tom prípade stačí navštíviť webovú stránku niektorého poskytovateľa, vyplniť jednoduchý formulár a už len očakávať peniaze na bankovom účte alebo počkať na doručenie poštovej poukážky. Podobne jednoducho možno využiť aj mobil, zaslať SMS správu so žiadosťou o pôžičku, podebatovať s operátorom, dohodnúť podmienky a tešiť sa na peniaze. No aj pre tých dôchodcov, ktorí preferujú osobný kontakt pred on-line vybavením to nie je žiadny problém. Treba len zájsť na pobočku alebo požiadať o stretnutie s obchodným zástupcom a pri kávičke doma alebo v obchodnom centre vybaviť všetky náležitosti pôžičky.

Pôžička pre dôchodcov je bežným úverovým produktom, ale má aj svoje špecifiká:

  • vekové obmedzenie, zvyčajne 60 až 70 rokov,
  • lehota splatnosti je kratšia ako u iných žiadateľov,
  • banky vyžadujú dokladovať výšku dôchodku, majú nastavenú minimálnu sumu, ktorú pri žiadosti akceptujú (ZUNO min 300 €, Tatra banka 400 €, UniCredit 280 €),
  • invalidný dôchodca v súčasnosti môže využiť prakticky len služby Poštovej banky,
  • nebankové spoločnosti majú „mäkšie“ podmienky, ale vyššie úroky.

Pred žiadosťou o pôžičku je teda nutné špecifikovať koľko finančných prostriedkov je pre nás potrebných a za akú dobu ich dokážeme splatiť. Na finančnom trhu je množstvo poskytovateľov, žiaľ aj takých, ktorí vedome dokážu zneužiť dôverčivosť seniorov, takže si treba vyberať obozretne, podľa potrieb aj aktuálnych možností. Asi prvým kritériom pri výbere je výška pôžičky, takže podrobnejšie rozoberieme pôžičky podľa tohto typu.

Malé (mini) pôžičky v rozsahu 20 € až 350 € sú vhodné na prekrytie prechodného nedostatku peňazí: doplatok za energie, za lieky alebo na financovanie bežných potrieb, kým nepríde dôchodok. Sú to krátkodobé pôžičky, ktoré je potrebné splatiť jednorázovo, do 1 mesiaca a možno ich získať jednoducho a rýchlo, stačí predložiť doklad totožnosti a mať menej než 72 rokov. Ponúkajú ich prakticky skoro všetky nebankové spoločnosti, ale potrebné je vziať pôžičku od seriózneho a overeného subjektu ako je Pôžičkomat, Ferratum Bank, SMSCredits, CreditONE. V prípade vystihnutia akciovej ponuky je možné získať takúto pôžičku aj s 0 % úrokom t.j. vrátite len takú sumu peňazí, ako ste si požičali.

older-lady-72824_640

Väčšie (vyššie) pôžičky ponúkajú bankové aj nebankové subjekty. Ak je výška dôchodku aspoň na úrovni priemeru v SR (400 €), potom je vhodné obrátiť sa so žiadosťou o pôžičku na banku, ideálne na tú, kde má dôchodca zriadený bankový účet na ktorý dostáva dôchodok. V tom prípade banka vybaví pôžičku rýchlo, poskytne dlhšiu dobu splatnosti a relatívne nízke úroky. Takto získané prostriedky je možné použiť na čokoľvek, podmienkou je zvyčajne vek do 70 rokov v dobe úplného splatenia, predloženie aktuálneho dôchodkového výmeru a trvalé bydlisko na Slovensku.

Nebankové spoločnosti tiež celkom radi poskytnú pôžičku dôchodcom aj z toho dôvodu, že majú zabezpečený pravidelný príjem a tým aj oni vlastne zaistené vrátenie peňazí. V súvislosti s týmto faktom je dobré nezabudnúť na to, že už mnoho dôchodcov sa pre nesplácanie pôžičky dostalo do problémov a exekútor im siahol na dôchodok. Takže aj keď nebankové spoločnosti sú pri poskytovaní pôžičiek pre dôchodcov ústretové, pri vyšších sumách vyžadujú ručenie, prípadne zaistenie pôžičky nehnuteľnosťou a tak si treba dobre rozmyslieť akú výšku a od koho si požičať. Bolo by fajn, keby pri tom pomohol aj náš prehľad poskytovateľov bankových a nebankových pôžičiek pre dôchodcov.

Bez účelové úvery vhodné aj pre dôchodcov, od overených poskytovateľov:

Poskytovateľ Pôžička v EUR Doba splatnosti Úrok v % p.a. Maxim. Vek
SLSP 300 – 24 000 1 – 10 r. 10,90 – 19,90 65 r.
VÚB 490 – 25 000 1 – 10 r. Od 10,90 62 r.
Tatra banka 700 – 25 000 18 mes. – 6 r. 9,90 – 19,90 65 r.
Prima banka 1 000 – 15 000 1 – 10 r. Od 9,90 70 r.
UniCredit 650 – 25 000 1 – 7 r. Od 9,99 62 r.
Cetelem 2 000 – 25 000 6 mes. – 10 r. 9,90 62 r.
PôžičkaHneď 100 – 7 000 1 – 8 r. Od 10,00 62 r.

 


Pôžička pre dôchodcov
5 (100%) 1

Podobné recenzie

banner-hyperia