Pôžička od súkromnej osoby


Na finančnom trhu síce existuje množstvo poskytovateľov pôžičiek (len tak pre zaujímavosť, v súčasnosti až 270 rôznych nebankových subjektov), ale môže nastať situácia, keď nebudeme môcť získať pôžičku ani z banky, ani z nebankovej spoločnosti. To je nezávideniahodný stav, žiaľ nie až tak zriedkavý. Jednou z možností jeho riešenia je pôžička od súkromnej osoby alebo osôb. Možno ju dostať veľmi ľahko, jednoducho, inzerátov je všade plno. Keď sa však zamyslíme prečo je to tak zistíme, že tieto pôžičky sú vysoko rizikové, často je prakticky nemožné zistiť či sa jedná o seriózneho človeka, ktorý chce pomôcť iným a sám si pritom zhodnotiť voľné finančné prostriedky slušnou úrokovou sadzbou alebo je to len špekulant, ktorého jediným cieľom je získať finančný prospech len pre seba , za každú cenu a aj podvodom.

Aké sú teda súkromné pôžičky

V prvom rade výhodné pre poskytovateľa, pre žiadateľa rizikové, ale skúsme argumentovať.

Výhody: Peniaze môže získať každý, rýchlo a v neobmedzenej výške, stačí na to vzájomná dohoda. Nie je potrebné preukazovať príjem, nie sú overované registre dlžníkov, netreba vlastný bankový účet, nie je potrebné dokladovať účel, na ktorý budú požičané prostriedky vynaložené.

Nevýhody: Vysoká úroková sadzba, občas až úžernícke úroky. Neprimerané ručenie za pôžičku bianko zmenkou, nehnuteľnosťou, autom napriek tomu, že suma pôžičky je oveľa nižšia ako hodnota založených vecí. Za poskytnutie takéhoto typu pôžičky sú vyžadované poplatky, často aj vopred. Peniaze sú vyplácané v hotovosti, na ruku (súčasná legislatíva to už nepovoľuje), bez vzájomne dohodnutého a písomne potvrdeného splátkového kalendára.

team-spirit-207319_640

Hovorí sa, každá rada dobrá

Napriek sľubovanej reklame v televízii vám banka nepožičala, ste zadĺžení, potrebujete urgentne uhradiť svoje záväzky. Ak sa jedná o pár stoviek, určite je vhodnejšie poprosiť o pomoc rodinu alebo priateľov, tí sú overení. No ak zlyhá aj táto možnosť a zostane ako posledná voľba pôžička od súkromnej osoby, tak najprv overovať a preverovať:

  • vyberať z viacerých ponúk, určite sa nezaoberať takými inzerátmi, ktoré sú vylepené na plote alebo vo vchodových dverách paneláku a ignorovať aj internetové ponuky z prekladačov typu “ja ponuknúť prostriedky, ktorým potrebuje pomoc vo finančnej ťažkosti“,
  • pozorne prečítať aj malé písmená v zmluve,
  • prezrieť aj podobné ponuky pôžičiek od bánk a nebankových subjektov. Aj keď vám nepožičali, ak majú podobný produkt v takej výške ako by sa vám hodil, majú zverejnenú aj jeho úrokovú sadzbu, prípadne RPMN, dobu splatnosti a vy môžete porovnať ich ponuky s ponukou od súkromnej osoby. Asi bude nereálny sľubovaný úrok 2 % alebo zas úžerníckych 70 % a doba splatnosti pôžičky 5 000 € za 6 mesiacov.
  • v „googli“ vyhľadať aj skúsenosti, recenzie a diskusie k takejto pôžičke,
  • ešte pred žiadosťou o pôžičku od súkromnej osoby využiť ponuky na internete napr. pôžičky pre každého, nájsť príslušný ponukový portál ako coolpozicky.sk, možno bude nejaká pôžička vhodná aj pre vás.

Na otázku či sa dá vôbec získať pôžička od súkromnej osoby bezpečne, je ťažko odpovedať. Treba veriť, že väčšina poskytovateľov je seriózna , ale pôžičku ponúka aj dosť špekulantov, ktorí len zneužívajú človeka v nepríjemnej finančnej tiesni. Opatrnosť je v tomto prípade nielen potrebná ,ale aj nevyhnutná.


Pôžička od súkromnej osoby
5 (100%) 2

Podobné recenzie

banner-hyperia