Pôžička na zmenku


Pre mnohých ľudí môže byť problematické orientovať sa v ponukách pôžičiek. Rôzne subjekty ponúkajú veľké množstvo rôznych pôžičiek pod rôznymi názvami a človek stojí pred dilemou, čo sa za tým názvom vôbec skrýva. Určite môže byť jednou z takýchto „hádaniek“ aj pôžička na zmenku. Takže aspoň pár základných informácií o tomto type pôžičky.

 Zmenka a čo to vlastne je ?

Jednoducho povedané doklad, ktorý veriteľovi (teda tomu, kto pôžičku poskytol) zaručí vrátenie jeho peňazí. Z právneho hľadiska je zmenka obchodovateľným cenným papierom, ktorý musí spĺňať určité náležitosti a za sumu na zmenke ručí dlžník celým svojím majetkom. A ako sa hovorí, práve tu je pes zakopaný. V prípade porušenia dohodnutej výšky a termínov splácania môže byť zmenka splatná okamžite a dlžník sa môže veľmi rýchlo ocitnúť v koži bezdomovca.

Prečo je záujem aj o pôžičky na zmenku ? 

Napriek tomu, že táto forma pôžičky má svoje špecifiká, na trhu s pôžičkami je bežne používaná. Žiadateľom o pôžičku vyhovuje, že:

  • pôžička je poskytovaná bez nutnosti dokladovať príjem a bez nahliadania do úverových registrov,
  • možno ju vybaviť rýchlo, jednoducho, cez internet aj pri osobnom stretnutí,
  • bez zbytočnej administrácie – najdôležitejším „papierom“ je zmenka.

 

Poskytovateľom pôžičky na zmenku zas vyhovuje, že:

  • pôžička je vysoko úročená,
  • v prípade problémov so splácaním je možné využiť okamžitú splatnosť zmenky(dlžník musí ihneď uhradiť celú zostávajúcu dlžnú sumu a často aj sankčné úroky a rôzne poplatky),
  • majú zaručenú návratnosť svojich požičaných peňazí.

 

 

 

Je úplne jasné, že pri tejto forme pôžičky znáša riziko len dlžník. V prípade ak podpíše tzv. bianko zmenku, kde nie je dopredu vyplnená dlžná suma, riziko sa ešte prehlbuje. Na druhej strane pôžička umožňuje požičať si aj vysoké čiastky, ktoré by im napríklad banky nikdy nepožičali. To znamená, že aj pôžička na zmenku má svoje „pre a proti“, ale nakoľko sa pri takejto pôžičke zvyčajne nejedná o požičanie malej sumy, treba si nutnosť tohto kroku zvlášť rozmyslieť. Nikto predsa nechce zostať len s holými rukami a radšej nemať naraz všetko ako neskôr nemať vôbec nič.


Pôžička na zmenku
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia