Poistenie schopnosti splácať pôžičku


Každá pôžička predstavuje určité riziko aj preto, že nikto nechce prísť o svoje peniaze a poistenie by mohlo byť jedným z nástrojov, ako toto riziko znížiť. Veriteľ chce späť svoje požičané prostriedky a dlžník zas nemá peňazí nazvyš a poistenie predstavuje pre neho ďalšie náklady, takže ako to riešiť? 

Poistiť si pôžičku, áno či nie?

Dilema, pred ktorou stojí asi každý kto má nejaký úverový produkt – pôžičku, kreditnú kartu, kontokorent alebo využil splátkový predaj. Kladnú odpoveď by mal zvážiť hlavne ten, kto má „na krku“ vyššiu pôžičku s dlhou dobou splatnosti. Nemyslíme pri tom len na hypotéku na obstaranie bývania, nakoľko pri týchto úveroch je poistenie často jednou z podmienok pre uzatvorenie úverovej zmluvy, ale na rôzne bezúčelové dlhodobé úvery. Na druhej strane je asi zbytočné poisťovať menšie pôžičky napríklad do 500 €, ktoré by sa poistením zbytočne predražili.

Potrebné je tiež vziať do úvahy fakt, že poistenie pôžičky je v prvom rade výhodou pre veriteľa, ktorý tak má istotu, že v prípade platobnej neschopnosti dlžníka preberie za neho splácanie poisťovňa a veriteľ tak či tak požičané peniaze dostane späť. Objektívne však treba poznamenať aj to, že poistenie má svoj význam aj pre dlžníka. Človek nikdy nevie, aké nepredvídané okolnosti mu život nachystá a v prípade zdravotných problémov alebo straty stabilného príjmu príde pomoc od poisťovne celkom vhod.

Na výber je viac typov poistenia

Poistenie schopnosti splácať pôžičku možno získať už pri podpise zmluvy s bankou či nebankovou spoločnosťou alebo aj dodatočne, počas trvania úverového vzťahu. Poistné krytie je potom závislé od typu poistenia, v praxi sú to známe poistné balíčky so základným, rozšíreným alebo komplexným krytím. Uvedené produkty ponúkajú prakticky všetky poisťovne pôsobiace na finančnom trhu, výška poistenia závisí od viacerých faktorov ako sú:

  • výška pôžičky,
  • doba splatnosti, typ splátky,
  • vek a zdravotný stav dlžníka, či býva a pôsobí v regióne s nízkou alebo vyššou mierou nezamestnanosti, aké sú jeho rodinné pomery.

Poisťovne teda preferujú individuálny prístup ku klientovi, ktorý si môže vyberať z niekoľkých poistných súborov, ale najvyužívanejšie sú 2 typy:

Základný balík – takéto poistenie zvyčajne kryje dočasnú pracovnú neschopnosť, trvalú invaliditu a úmrtie poistenca.

Komplexný balík – v niektorých poisťovniach nazývaný aj rozšírený, zahrňuje okrem poistenia v základnom balíku aj riziko straty zamestnania, čo patrí k častým príčinám toho, že klient nie je schopný splácať pôžičku.

Ani po výbere vhodného poistného krytia sa však dlžník nemôže tešiť na bezstarostný život. Ak sa v prípade problémov so splácaním obráti na svoju poisťovňu nemôže čakať, že táto okamžite začne splácať záväzok za neho. Poisťovne všetky poistné udalosti najprv prešetrujú a poistné plnenie začnú vyplácať až po nejakej dobe, takže je potrebné počítať s tým, že poisťovne začnú platiť až po 2 – 3 mesiacoch. Pri strate príjmu z dôvodu nezamestnanosti je zas v poistných podmienkach často určená doba, po ktorú bude poisťovňa splácať pôžičku za dlžníka a to je zvyčajne maximálne 12 mesiacov. Ak si dovtedy človek nenájde nový zdroj príjmu má smolu, aj napriek tomu že si platil poistné, poisťovňa viac splátok z dôvodu straty zamestnania už za neho neuhradí. Poistenie pôžičky má totiž tiež svoje mantinely.

Poistné balíčky na finančnom trhu – porovnanie pri spotrebných úveroch

VÚB Základný súbor = 1,92 % sumy z mesačnej splátky

Komplexný súbor = 6,50 % sumy z mesačnej splátky

SLSP Základný súbor = 3,50 % z mesačnej splátky

Komplexný súbor = 5,50 % z mesačnej splátky

mBank Základný súbor = 4,50 % z mesačnej splátky

Komplexný súbor = 7,50 % z mesačnej splátky

Cetelem Základný súbor = 3,33 % z mesačnej splátky

Komplexný súbor = 6,99 % z mesačnej splátky

 

Malá poznámka na záver: najistejším aj najlacnejším poistným krytím je vlastná finančná rezerva pre prípad nečakaných udalostí.


Poistenie schopnosti splácať pôžičku
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *