P2P pôžičky


Považujeme za samozrejmé, že v prípade ak si chceme požičať finančné prostriedky oslovíme bankové inštitúcie. Ak však nie sme pre banku dosť atraktívnym, bonitným klientom pôžičku nemusíme dostať. Existujú však aj nebankové spoločnosti, ktoré nám väčšinou celkom radi požičajú. Čo však vtedy, ak máme „opačný problém“, teda nadbytočné finančné prostriedky, ktoré by sme mohli požičať práve takým ľuďom čo sú pre banku málo zaujímaví a pritom si aj zhodnotiť vlastné úspory.

Budeme ešte pre získanie pôžičky vôbec potrebovať banky ?

V najbližšom období asi áno. Aj keď sa už aj na slovenskom finančnom trhu začínajú objavovať P2P pôžičky (peer-to-peer resp. person-to-person) t.j. od človeka k človeku, kde poskytovateľom alebo sprostredkovateľom pôžičky nie je banka ani nebanková spoločnosť, ale priamo fyzická osoba či skupina osôb. Aj tu však platí, že každá minca má dve strany. P2P pôžičky patria k moderným trendom, peniaze si možno požičať aj prostredníctvom internetových aukčných serverov. Nakoľko ide o požičiavanie finančných prostriedkov od veriteľa priamo k dlžníkovi, absenciou sprostredkovateľa sa automaticky znižujú náklady na pôžičku. Pre toho kto peniaze požičiava je zas možné získať celkom slušný úrok (určite vyšší ako ponúkajú banky na sporiacich alebo termínovaných účtoch), ktorý bude zároveň výhodný aj pre dlžníka, pretože bude platiť menej ako pri pôžičke z banky (úroková sadzba je pre neho prijateľnejšia).

P2P pôžičky ako konkurent na finančnom trhu

Aj keď na Slovensku tento typ pôžičiek zatiaľ nie je výrazne rozšírený, Národná banka Slovenska už zareagovala a upozornila na riziká spojené s takto investovanými peniazmi. Tieto pôžičky nie sú pod kontrolným dohľadom NBS a teda nespadajú ani pod legislatívou určenú ochranu vkladov. Podobne ako pri klasickej pôžičke od banky alebo nebankovej spoločnosti je preto vhodné a hlavne v tomto prípade aj potrebné, poznať výhody či nevýhody produktu, o ktorý máme záujem. V prípade P2P pôžičiek sa to týka investora aj dlžníka.

Výhody pre investora:

  • efektívnejšie zhodnotenie vlastných finančných prostriedkov,
  • prehľadný systém internetového investovania,
  • bez administratívnej náročnosti.

Výhody pre dlžníka:

  • nižšia úroková miera aj celkové náklady na pôžičku,
  • bez overovania úverových registrov,
  • pôžička bez účelová, podľa individuálnych potrieb.

Na druhej strane nevýhodou pre investora je riziko straty finančných prostriedkov, ak dlžník nespláca pôžičku a pre dlžníka môžu byť rizikom napríklad rôzne dodatočné, skryté poplatky za vedenie pôžičky.

stock-624712_640

Poskytovatelia P2P pôžičiek

Spoločností, ktoré sa na tento typ pôžičiek v Slovenskej republike špecializujú je zatiaľ málo. Fungujú v podstate tak, že sprostredkujú pôžičku, výnosy z úroku vyplácajú investorom a ich príjmom sú hlavne poplatky za vedenie pôžičky a percentá zo splátok od dlžníkov. Sprostredkovateľská spoločnosť ale neručí za návratnosť klientskych investícii. Investorov pri ich rozhodnutiach len usmerňuje a žiadateľovi o pôžičku určí jeho rating – je to nezávislé hodnotenie schopnosti a vôle subjektu plniť svoje budúce záväzky. Asi najznámejšou spoločnosťou na Slovensku, ktorá poskytuje P2P pôžičky je Žltý melón, má viac ako 18 tisíc zaregistrovaných klientov. Na trhu ešte pôsobí aj estónska spoločnosť isePankur, od roku 2014 pod názvom Bondora.

Niekoľko zaujímavostí

Úroky sú nastavené pre každého klienta individuálne, na základe vyhodnotenia jeho bonity. V isePankur úrok od 12 %, v Žltom melóne od 6,9 % a priemerne 15 % p. a.

Výška pôžičky v isePankur v priemere 2 000 €, na Žltom melóne 10 000 €.

Poplatky: v isePankur je zmluvný poplatok 2,9 % až 4,9 % z výšky pôžičky, Žltý melón účtuje 4,5 % za poskytnutie pôžičky.

Žltý melón pôsobí na trhu s P2P pôžičkami od roku 2012 a za to obdobie už poskytol pôžičky vo výške viac ako 1,5 milióna EUR, zväčša na obstaranie bývania a konsolidáciu úverov. Splatnosť najčastejšie 36 mesiacov a o tento typ pôžičky bol najväčší záujem v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji. Viac informácií určite poskytne aj internetová stránka www.zltymelon.sk.

Bondora.sk – portál, na ktorom je možné získať pôžičku 500 € – 10 000 €, so splatnosťou od 3 mesiacov do 5 rokov, podmienkou je vek minimálne 21 rokov, občan Európskej únie a dostatočne vysoký trvalý príjem. Investovať tu možno už od vkladu 5€, bez administratívnej záťaže pre investora (všetko spravuje spoločnosť), bez registračných poplatkov, priemerný ročný výnos okolo 20 %. Podrobnejšie informácie možno získať na www.bondora.sk alebo zaslať e-mail info.sk@bondora.com. Možno vás táto alternatívna forma financovanie zaujme…


P2P pôžičky
4 (80%) 3

Podobné recenzie

banner-hyperia