P2P – požičanie financií trochu inak


Po legislatívnych zmenách týkajúcich sa spotrebiteľských úverov, ktoré vstúpili minulý rok do platnosti a „vyčistili“ slovenský trh s pôžičkami hlavne čo sa týka počtu ich     poskytovateľov (z viac než 250 nebankových spoločností získalo licenciu cca 30, z toho je tých klasických poskytovateľov pôžičiek približne 8 – viď zoznam na www.nbs.sk),   vytvoril sa väčší priestor aj pre menej známe požičiavanie typu  „človek – človeku“.

Niekomu možno viac hovorí pojem P2P pôžičky t.j. peer – to – peer alebo person – to – person. Na tomto portáli sme sa už síce týmito pôžičkami zaoberali, no procesy na finančnom trhu sú flexibilné a tak ďalšie informácie z tejto sféry možno prídu vhod.

Aby sme boli „v obraze“

P2P je celkom „cool“ skratka, ale čo vlastne  termín P2P pôžičky vyjadruje? Ako to funguje? Ako možno takúto pôžičku získať a kto takto požičiava? Na začiatok to skúsme s definíciou – je ich viac, ale v podstate ide o pôžičku medzi dvomi alebo viacerými subjektami nepodnikateľským spôsobom. Je to tiež druh kolektívneho financovania – croudfundingu (podľa ECB je croudfunding skupinové financovanie, ktoré umožňuje subjektom potrebujúcim finančné prostriedky získať peniaze od skupiny jednotlivcov). Kolektívne požičiavanie je označované tiež ako P2P landing (peer – to – peer landing) a v zahraničí boli takýmto spôsobom sprostredkované pôžičky v miliardách dolárov. Malé Slovensko sa s tým samozrejme nemôže porovnávať, ale podľa údajov, ktoré zverejnili poskytovatelia P2P pôžičiek u nás, finančný trh v tomto segmente „naberá obrátky“. V súčasnosti poskytovanie P2P pôžičiek v SR zatiaľ nepodlieha dohľadu Národnej banky Slovenska (podľa vyjadrenia analytikov  sa však NBS nad tým už „zamýšľa“), takže takéto online požičiavanie je na individuálnom zvážení každého účastníka tohto procesu t.j. investora – veriteľa aj záujemcu – dlžníka.

Ako na to alebo ako to funguje

Kým pri klasických bankových či nebankových pôžičkách ide o pomerne jednoduchý proces, ktorého priebeh je všeobecne známy, záujemca o pôžičku typu P2P by mal počítať s tým, že bude potrebná aspoň jeho základná gramotnosť v práci s internetom, nakoľko požičanie peňazí prebieha online spôsobom, bez osobných stretnutí s obchodným zástupcom či investorom. Netreba sa však vopred tešiť z toho, že takúto pôžičku dostane každý žiadateľ, ktorý vie využívať a používať informačné technológie. Aj pre získanie takejto alternatívnej pôžičky je potrebné splniť určené kritéria, overuje sa bonita potenciálneho klienta tak isto, ako je to pri inom type  pôžičiek. Každý investor (veriteľ) chce predsa svoje peniaze zhodnotiť a nie stratiť, aj on si do hodnoty pôžičky započíta úroky, poplatky… Na príslušnej internetovej stránke preto najprv prebehne dialóg typu investor – žiadateľ a v prípade kladného vyjadrenia t.j. vzájomnej dohody, je jeho výsledkom úverová zmluva záväzná pre obidve strany. Ešte pred jej autorizáciou je však vhodné porovnať si výhody a nevýhody, ktoré z P2P pôžičky plynú. Investor má samozrejme záujem získať čo najvyšší zisk, žiadateľ zas získať finančné prostriedky s čo najnižšími nákladmi, prípadne bez nutnosti ručenia a bez zdĺhavej administrácie. Ak sa to podarí zosúladiť, potom môže byť P2P pôžička dobrou voľbou.

euromena

Kým pri klasických bankových či nebankových pôžičkách ide o pomerne jednoduchý proces, ktorého priebeh je všeobecne známy, záujemca o pôžičku typu P2P by mal počítať s tým, že bude potrebná aspoň jeho základná gramotnosť v práci s internetom, nakoľko požičanie peňazí prebieha online spôsobom, bez osobných stretnutí s obchodným zástupcom či investorom.

Od koho možno na Slovensku získať P2P pôžičku?

Možno aj v súvislosti s tým, že o Slovákoch sa hovorí, že v niektorých  smeroch majú  dosť konzervatívny názor, ale asi aj preto, že slovenský finančný trh je relatívne dosť malý, poskytovateľov  špecializujúcich sa na tento typ pôžičiek je možné spočítať doslova na prstoch jednej ruky: Žltý melón, Bondora, Finzo, Zinc Euro. Podrobnejšie informácie o ich pôsobení na trhu, ponukách a produktoch budú obsahom ďalších článkov na tomto portáli – už čoskoro…


P2P – požičanie financií trochu inak
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *