Obľúbenosť mobilného bankovníctva rastie


Mobilných telefónov je u nás „v obehu“ viac, než máme počet všetkých obyvateľov. Využívanie mobilu v rôznych oblastiach umožňuje efektnú aj efektívnu komunikáciu a oblasť spravovania osobných financií nie je v tomto smere  žiadnou výnimkou. Práve naopak, počet používateľov mobilného bankovníctva stále stúpa a banky prispôsobujú svoje mobilné aplikácie tak, aby vyhovovali čo najširšiemu spektru ich .klientov.

Niekoľko pojmov, ktoré sa môžu pri mobilnom bankovaní hodiť

 • mobil banking: zjednodušene aj banka v mobile, ktorá je vždy otvorená, flexibilná, informatívna, pohodlná, no nie vhodná úplne pre všetkých klientov (tí konzervatívnejší asi viac využijú klasické bankové služby)
 • Android a iOS: operačné systémy, ktoré sa využívajú v mobiloch a hlavne na ich platformách sú tvorené aplikácie mobilného bankovníctva
 • Google Pay: spôsob platby mobilom, bez nutnosti reálne vkladať platobnú kartu, využíva sa uloženie platobnej karty v Účte Google. Ppodobne sú riešené aj aplikácie Apple Pay, Mobile Pay (Tatra banka), Smart Pay (ČSOB)
 • biometria: rýchle a bezpečné overenie a identifikovanie osôb. Využívané napr. v Tatra banke, ktorá má vo svojej mobilnej aplikácii tvárovú biometriu alebo v Poštovej banke, ktorá zas využíva službu hlasovej biometrie.

Je mobil banking bezpečný?

Na vlastné peniaze sme zvlášť hákliví, takže aj otázka bezpečnosti v elektronickom finančnom  priestore je dôležitá. Banky sa samozrejme v tomto smere tiež snažia o zaistenie maximálnej bezpečnosti, no zodpovedný za bezpečnosť svojho mobilného bankovníctva je aj každý jeho používateľ – mať ako vstupný kód do mobilu štyri nuly alebo svoje krstné meno je totiž skôr na smiech resp. na zaplakanie ako na ochranu citlivých údajov. Podobne tiež inštalovanie si aplikácie do mobilu z neoverených a nezabezpečených zdrojov tiež nie je dvakrát zodpovedné. Vo všeobecnosti však aj samotné mobilné telefóny aj príslušné bankové aplikácie majú zabudované viaceré bezpečnostné prvky a tak je v prípade ich korektného používania miera bezpečnosti mobilného bankovania dobrá, podobná ako pri klasických bankových službách. 

Vyššie uvedené konštatovanie môže podporiť aj fakt, že stále viac používateľov má vo svojich mobilných telefónoch stiahnutú aplikáciu niektorej banky a takto si spravujú svoje financie. Podľa  výsledkov prieskumu, zverejnených na internetovej stránke www.android.sk sa v minulom roku zvýšilo percento požívateľov mobilných bankových aplikácií  viac než  o tretinu. Okrem bežných zistení stavu svojho účtu, využívali klienti mobilnú aplikáciu na bezhotovostné platby aj bezkontaktné platby priamo v obchodných prevádzkach. Popularitu získava aj možnosť výberu hotovosti v bankomate cez aplikáciu v smartfóne.

Čo ponúkajú banky vo svojich aplikáciách?

Hneď na začiatok pripomenutie, že mobilné aplikácie má vo svojom ponukovom portfóliu väčšina našich bánk, nižšie je uvedený len individuálny výber.

Tatra banka

 • jej aplikácia mobilného bankovníctva získala už viacero ocenení aj v rámci stredoeurópskeho priestoru
 • v súčasnosti funguje okrem mobilov aj v tabletoch a inteligentných hodinkách
 • okrem základných funkcií súvisiacich so spravovaním osobného účtu možno realizovať tiež výber z bankomatu mobilom, nastaviť si limity na platobných kartách, sledovať termíny splatnosti, exportovať informácie o pohyboch na účte na e-mail…
 • v aktuálnej verzii pre Android a iOS sú doplnené nové funkcionality : online otvorenie bežného účtu, nastavenie automatickej splátky kreditnej karty…

VÚB

 • mobilná aplikácia umožňuje okrem platieb v obchodoch a na internete aj sporenie cez mobil
 • v rámci prehľadu o účte a platobnej karte možno sledovať vlastné výdavky a všetky obraty si možno pozrieť aj v grafickom prevedení
 • k ďalším funkcionalitám patrí napr. možnosť aktivácie platobnej karty, práca s QR kódom, funkcia Platobní partneri…

ČSOB

 • aplikácia je tiež určená pre mobilné telefóny s Androidom a iOS
 • obsahuje všetky bežné funkcie: práca s účtom, sledovanie pohybov na kartách, platby…
 • navyše si však možno cez túto appku zriadiť aj cestovné poistenie či dobiť kredit na mobil.

Najvýraznejším hráčom v oblasti mobilného bankovníctva u nás je však v súčasnosti 365.bank, takže jej budeme venovať samostatný článok. 


Obľúbenosť mobilného bankovníctva rastie

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia