Novoročné finančné predsavzatia


spotrebiteľské úvery

Aj vy patríte k tým, ktorí hneď na začiatku nového roku deklarujú, že: začnem viac sporiť, spravím si analýzu príjmov a výdavkov, zrealizujem mimoriadnu splátku úveru, budem sa riadiť svojim finančným plánom…? Úprimne povedané, ten kto to dodrží, si zaslúži obdiv a uznanie, pretože povedať sa dá čokoľvek aj papier toho znesie veľa, no dôležitá je realita a výsledok plnenia týchto predsavzatí.

Ako sú na tom Slováci a ako iné národy?

Téma novoročných predsavzatí je celkom populárna a aj prieskumy hovoria o tom, že táto oblasť financií je pre Európanov vo všeobecnosti zaujímavá – väčšina by chcela „skrotiť“ svoje výdavky, ale tiež viac našetriť, znížiť svoju zadĺženosť a napr. Rakúšania, Nemci, Česi, Belgičania aj zmeniť svoju doterajšiu banku. Slováci by najviac chceli znížiť svoje dlhy, získať väčšiu kontrolu nad bežnými výdavkami a trochu viac sporiť. Na prvý pohľad môže trochu prekvapivo vyznievať fakt, že najviac finančných predsavzatí si dávajú Rumuni (až 60 % respondentov) a najmenej občania Veľkej Británie (asi 22 %). Zo  Slovákov tak robí približne 37  %, pričom najväčšiu skupinu tvoria mladšie ročníky v aktívnom produktívnom veku, ktoré by si chceli čo najviac nasporiť a ľudia nad 35 rokov by zas chceli čo najskôr splatiť svoje úvery.

Čo možno v roku 2017 v oblasti financií čakať?

Finančný trh je známy svojimi turbulenciami, ovplyvňuje ho množstvo faktorov a predpovedať jeho smerovanie je naozaj obtiažne, no existujú už prijaté legislatívne opatrenia a dané skutočnosti, takže aspoň niekoľko postrehov z oblastí, do ktorých smeruje najviac novoročných predsavzatí.

Hypotéky – už od marca sa sprísnia podmienky pre poskytovanie hypotekárnych úverov (podrobnejšie informácie možno nájsť aj na tomto portáli, stačí otvoriť záložku HYPOTÉKY), takže ak bolo jedným z novoročných predsavzatí získanie hypotéky, dobre by bolo poponáhľať sa. Úrokové sadzby sú síce stále pokojné (aj keď ich už niektoré banky začínajú  upravovať), no ceny nehnuteľností sú v pohybe a vysoké hypotekárne úvery sa pomaly míňajú. Treba si našetriť viac vlastných finančných prostriedkov a vyhodnotiť resp. porovnať ponuky viacerých finančných domov.

Sporenie – určite nikto nepopiera nutnosť a prospešnosť sporenia finančných prostriedkov, súčasná situácia zhodnocovania úspor je  stále pre sporiteľa veľmi nevýhodná. Mizivé úročenie na sporiacich účtoch, termínovaných vkladoch či iných sporiacich produktoch bude pretrvávať a aké – také zhodnotenie môžu poskytnúť skôr investičné fondy.

spotrebiteľské úvery

spotrebiteľské úvery

Banky – ten, kto si dal predsavzatie (a aj ho zrealizuje) „poriešiť“ svoj bežný účet v banke, môže ušetriť aj celkom príjemných pár desiatok či stovku eur. Na začiatok si napr. jednoducho stačí porovnať cenové relácie a obchodné podmienky jednotlivých bánk, súvisiace s poplatkami za vedenie účtu, za platobné operácie, za poskytované bankové služby… a zistiť ako sa v prehľade umiestnila domovská banka. Ak v tomto hodnotení neobstojí, dnes je na výber dostatok iných finančných subjektov, ktoré sú ku klientovi ústretovejšie.

Spotrebiteľské úvery – v zadlžovaní sa patria Slováci v rámci Európskej únie na popredné miesta a okrem hypotekárneho ošiaľu k tomu prispievajú aj bezúčelové úvery, ktoré možno využiť na čokoľvek. Ani rok 2017 sa asi príliš nebude vymykať z tohto trendu, úrokové sadzby zatiaľ zostávajú bez zmeny, no podmienky týkajúce sa overovania bonity žiadateľov o úvery (platí to pre banky aj nebankové spoločnosti) sa sprísnili, takže k vyššiemu úveru s dlhšou dobou splatnosti  by sa mali dostať len tí záujemcovia, ktorým splácanie nespôsobí existenčné problémy.

Do nového roku ešte jedno spoločné prianie pre všetkých: bolo by ideálne, ak by financie len tešili a nespôsobovali žiadne problémy.


Novoročné finančné predsavzatia
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *