Nové eurobankovky sú už v obehu


Už viac než 10 rokov je pre nás samozrejmosťou platenie eurom. Na Slovensku aj vo viacerých európskych krajinách používame známe eurobankovky. Väčšinou si na nich všímame nominálnu hodnotu, farbu a len veľmi zriedka skúmame ich vzhľad podrobnejšie. Európska centrálna banka (ECB) ich však priebežne inovuje a od 28. mája 2019 dala do obehu nové 100 € a 200 € bankovky.

Euro – aj naša mena

Po splnení kritérií pre vstup do eurozóny prijalo Slovensko 1. januára 2009 euro za svoju národnú menu. Predchádzala tomu masívna informačná kampaň z viacerých strán a napriek predpovediam euroskeptikov nám táto mena priniesla viac pozitív ako negatív. Konštatovali to experti z rôznych oblastí a tiež 8 z 10 Slovákov zapojených do prieskumu, pri hodnotení v rámci   nedávneho 10 ročného jubilea „nášho“ eura. Nepopierateľný je jeho prínos v ekonomickej oblasti, hlavne v súvislosti s transakčnými poplatkami, čo je pre našu malú, otvorenú ekonomiku dôležitý faktor. Zavedenie eura podporilo tiež hospodársky rast, príchod zahraničných investorov naštartoval pozitívny trend v zamestnanosti a príjemným bonusom je aj možnosť používať našu menu v iných krajinách, bez nutnosti navštíviť zmenárne v dovolenkových destináciách alebo na nákupoch v zahraničí. V súčasnosti možno euro takto používať v 19 krajinách. Na druhej strane sme však prijatím eura prišli o vlastnú nezávislú menovú politiku, pretože  musíme rešpektovať podmienky, ktoré nastavuje ECB.

Európske mince sú slovenské, bankovky európske

Kým eurové mince vydávané v ôsmich nominálnych hodnotách majú jednu stranu spoločnú pre všetky krajiny eurozóny, druhá je národná t.j. motív, ktorý je na nej zobrazený si krajina vyberá sama. Na slovenských minciach je to Bratislavský hrad, vrch Kriváň, dvojkríž na trojvrší.

Eurobankovky všetkých siedmich nominálnych hodnôt sú spoločné a ich motívom sú rôzne architektonické štýly v rámci európskej histórie. V obehu sú 5,10,20,50,100,200,500 eurové bankovky série Európa (na ochranných prvkoch je portrét Európy, postavy z gréckej mytológie), na ktorých je zobrazený klasický štýl, románsky sloh, gotický sloh, renesančný, barokový a rokokový, vek železa a skla. Moderná architektúra 20. storočia je zobrazená na 500 € bankovke, o ktorej rozhodla Rada guvernérov ECB, že ako jediná sa už ďalej nebude tlačiť. Existujúce bankovky však samozrejme naďalej platia,  zostávajú v obehu, ale postupne budú sťahované. Ostatné typy bankoviek sú priebežne vymieňané, v prvej sérii to boli 5,10,20,50 „eurovky“ a v druhej sérii sú to 100 € a 200 € bankovky.

Nové ochranné prvky, zmena veľkosti, farba zostáva

To je  v skratke povedaná charakteristika týkajúca sa nových sto a dvesto eurových bankoviek  prichádzajúcich do obehu. Cieľom ECB a centrálnych bánk Eurosystému je okrem iného stále zdokonaľovanie bezpečnosti a zvyšovanie dôveryhodnosti eurobankoviek, takže nové eurá:

  • sú tlačené podľa najnovších technologických postupov, so zameraním na bezpečnosť a kvalitu
  • obsahujú nové, inovatívne ochranné prvky: vodoznak s portrétom, hologram s portrétom, smaragdové číslo (napr. v striebristom prúžku sa zobrazujú znaky €, ktoré sa pohybujú okolo čísla nominálnej hodnoty bankovky)
  • majú vynovený vzhľad a zjednotenú výšku na úroveň 50 € bankovky
  • sú trvácnejšie a odolnejšie voči poškodeniu.

Staré 100 € a 200 € bankovky zostávajú v platnosti až do vyčerpania ich zásob, pričom ich úplná výmena je odhadovaná na tri roky. Zároveň je vydaním nových bankoviek séria pomenovaná Európa kompletná.


Nové eurobankovky sú už v obehu

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia