Nebankové pôžičky


Žijeme takú dobu, že pôžička či úver patria k bežne využívaným produktom. Nejedná sa pri tom len o nízkopríjmové skupiny ľudí, ale aj o tých s nadštandardným príjmom, ktorí riešia napr. otázku obstarania bývania. Je preto tiež samozrejmé, že existujú subjekty, ktoré vykonávajú svoju činnosť v oblasti požičiavania finančných prostriedkov. Možno si vyberať z ponuky bankových inštitúcií aj nebankových spoločností. Táto možnosť výberu však platí len v tom prípade, ak je žiadateľ dostatočne bonitný a dokáže splniť kritériá, ktoré majú nastavené banky. Nič však nie je stratené ani pre iných, pretože rôzne druhy pôžičiek ponúkajú aj nebankové spoločnosti.

Nebankové pôžičky – pre koho a prečo

Vo všeobecnosti je pôžička určitá suma finančných prostriedkov, na ktorej sa dohodne poskytovateľ pôžičky (veriteľ) so žiadateľom o pôžičku (dlžníkom). V praxi sa používa aj pojem úver, je to však ten istý výraz t.j. pojem pôžička = pojem úver. Pôžičky sa rozdeľujú podľa rôznych kritérií: podľa výšky, doby splatnosti, vybavenia, ale aj podľa poskytovateľa na bankové a nebankové pôžičky. Ku každej pôžičke sa uzatvára zmluva (hovoríme o serióznych poskytovateľoch), v ktorej sú dohodnuté všetky obchodné podmienky vrátane výšky splátok, úrokovej sadzby a dátumu splatnosti.

Nebankové pôžičky sú alternatívou bankových úverov, nakoľko pôžička z banky nie je dostupná pre každého žiadateľa. Aj keď je prístup banky ku klientom individuálny, často stačí aj jeden negatívny zápis v úverovom registri a na pôžičku z banky môžeme zabudnúť. V prípade neúspechu v banke je však možno využiť ponuku nebankových spoločností, ktoré sa až tak nezameriavajú na overovanie registrov a sú tolerantnejšie pri posudzovaní bonity klienta. Vybaviť si pôžičku v nebankovej spoločnosti je pohodlnejšie, rýchlejšie, s vyššou pravdepodobnosťou schválenia. Nebankové spoločnosti majú nastavené menej prísne podmienky na získanie pôžičky, čo je tiež dôvod prečo sú žiadatelia ochotní akceptovať aj vyšší úrok nebankovej pôžičky, prípadne aj rôzne poplatky spojené s vybavením a poskytnutím pôžičky. Nebankové pôžičky poskytujú aj súkromní investori z vlastných zdrojov, často sa jedná o vysoké sumy, ktoré možno získať rýchlo, ale s vysokými úrokmi, nutnosťou zaistenia a tiež spojené s vysokou mierou rizika v súvislosti s možnosťou podvodu, nakoľko sa jedná o neoverených poskytovateľov.

Aj nebankové pôžičky majú dve stránky

Pôžičky z banky nie sú dostupné pre každého, takže táto skutočnosť nahráva iným poskytovateľom a nebankové pôžičky sú stále viac využívané. Nielen preto, že sú dostupnejšie pre širšiu klientelu z hľadiska miernejších podmienok pre ich získanie ale aj preto, že v nebankovom prostredí už operujú aj také nebankovkové spoločnosti, ktoré úrokovými sadzbami konkurujú bankám. Pôžičku od Cetelem možno získať s akciovým úrokom 9,90 % p. a. pre každého a porovnateľnú ponuku má Home Credit, ktorý je poskytovateľom Tesco pôžičky s aktuálnou úrokovou sadzbou od 9,99 % ročne.

Niektorú z nebankových pôžičiek môže vo všeobecnosti získať každá fyzická osoba vo veku 18 – 65 rokov s bydliskom na Slovensku, ktorá má platný doklad totožnosti a príjem zo zamestnania, z podnikateľskej činnosti alebo poberá štátnu či sociálnu dávku (dôchodok, rodičovský príspevok).

K výhodám nebankových pôžičiek patrí:

 • rýchlosť ich vybavenia, on-line alebo telefonická žiadosť je spracovaná v krátkom čase a hneď po schválení sú peniaze odosielané na bankový účet,
 • menšia byrokracia, nie je potrebné predkladať množstvo dokladov,
 • dostupnosť pre rôzne skupiny žiadateľov, zvyčajne bez overovania príjmu a úverových registrov,
 • bezúčelovosť, poskytnuté prostriedky je možné využiť podľa vlastných potrieb.

Nevýhodami sú:

 • vyššia úroková miera,
 • menšia suma na požičanie, pri vyšších pôžičkách nutnosť ručenia,
 • vysoké sankčné poplatky pri problémoch s dodržaním splátkového kalendára,
 • riziko súvisiace s pôžičkou od neovereného subjektu.

V súvislosti s nebankovými pôžičkami prídu možno vhod aj niektoré dobre mienené rady, pretože nie všetky nebankové spoločnosti sú rovnako seriózne a poctivé voči klientom, takže niekedy aj komplikovanejšia cesta k pôžičke môže byť efektívna. Radšej si overiť viac ponúk, porovnať ročnú percentuálnu mieru nákladov, úrokové sadzby (pozor na pojmy mesačný úrok – p. m. a ročný úrok – p. m., nakoľko na prvý pohľad príjemný úrok 12 % p. m. = 144 % p. a.) a kontaktné údaje spoločnosti. Stále sa totiž môžu vyskytnúť aj poskytovatelia, ktorí pri svojej ponuke zverejnia len audiotextové telefónne číslo a namiesto pôžičky nám môže prísť akurát vysoký účet za telefón.

Stále tiež platí, že lepšie je sporiť ako požičiavať si. Toto znie síce pekne, realita však z rôznych príčin môže byť iná. Na finančnom trhu však existuje dosť nebankových spoločností, ktorých služby možno v prípade potreby využiť.

Pár tipov na nebankové pôžičky od overených spoločností

 • pre žiadateľov s pravidelným príjmom je ponuka pôžičiek najširšia, v súčasnosti možno využiť aj výhodné úrokové sadzby pri produktoch od Cetelem (výška pôžičky 2 000 € – 25 000 €), Home Credit (400 € – 5 000 €), Quatro (600 € – 5 000 €),
 • pre nízkopríjmových záujemcov ako sú dôchodcovia, mamičky na materskej dovolenke aj pre tých, ktorí sú momentálne bez príjmu možno využiť služby Provident (140 € – 2 300 €), Ferratum Bank (25 € – 350 €), CreditONE (1 € – 350 €), Pôžičkomat (5 € – 200 €),
 • veľké hypo pôžičky pre tých, ktorí môžu za pôžičku ručiť a majú záujem napr. o americkú bez účelovú hypotéku od Úver4you (1 500 € – 20 000 €).

Na výber vhodnej nebankovej pôžičky možno využiť aj portál www.coolpozicky.sk, vyplniť on-line žiadosť, ktorá je obratom posúdená a po schválení zasiela vybraná overená nebanková spoločnosť obratom peniaze na účet žiadateľa.


Nebankové pôžičky
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *