Nebanková hypotéka


Chceme si obstarať nové bývanie alebo rekonštruovať to doterajšie. Pre banky však nie sme dosť bonitní klienti, takže čo teraz? No, našťastie už preto nemusíme byť zúfalí, lebo na slovenskom finančnom trhu sú aj iné možnosti ako riešiť podobnú situáciu. Nielen banky, ale aj iné nebankové spoločnosti poskytujú dlhodobé úvery na financovanie našich potrieb v tejto oblasti. Nejedná sa síce o hypotekárne úvery určené priamo na nákup alebo rekonštrukciu domu alebo bytu, ale ponúkajú také finančné prostriedky, ktoré by nám mohli pomôcť získať strechu nad hlavou podľa našich predstáv.

Použitie prostriedkov rovnaké, ale dlhodobý úver rôzny

Pre úvery na obstaranie bývania je okrem rovnakého využitia finančných prostriedkov spoločné aj to, že ich charakterizuje väčší objem požičaných peňazí, na viacročné obdobie a nutnosť ich zaistenia nehnuteľnosťou. Rozdielne sú však z hľadiska podmienok pre ich získanie. Banky vyžadujú viac dokladovania (doklad účelu – kúpnu zmluvu alebo zmluvu o budúcej kúpe, znalecký posudok, list vlastníctva nehnuteľnosti) a hlavne dôsledne overujú schopnosť žiadateľa splácať hypotéku.

Nebanková hypotéka ako pojem vlastne neexistuje. Nebanková hypotéka je úver, ktorého poskytovateľom je nebanková spoločnosť, pričom úverový vzťah má základné znaky štandardného bankového hypotekárneho úveru, to znamená dlhodobú splatnosť a zaistenie nehnuteľnosťou. Nebankové spoločnosti poskytujú dlhodobé bez účelové úvery, ktoré na rozdiel od bankových hypotekárnych úverov:

 • majú vyššiu úrokovú sadzbu , zvyčajne od 5 % p. a. vyššie,
 • s kratšou dobou splatnosti, okolo 10 rokov,
 • bez dokladovania účelu použitia finančných prostriedkov,
 • poskytujú ich súkromné subjekty s vlastnými podmienkami,
 • nutné uhradiť viaceré poplatky,
 • ručiť možno aj cudzou nehnuteľnosťou na území štátu,
 • bez overovania registrov dlžníkov.

 

Už z týchto základných informácií je zrejmé, že nebankový úver je dostupný pre viacerých žiadateľov aj pre tých, ktorých banky odmietli z dôvodu negatívneho zápisu v úverovom registri alebo pre nižší príjem.

Typy nebankových hypoúverov

 K hypotekárnym úverom sa najviac približuje tzv. americká hypotéka. Ide o zaistený bez účelový úver poskytnutý nebankovou spoločnosťou , so založením nehnuteľnosti v prospech veriteľa. Na rozdiel od hypotéky z banky sa nepreukazuje použitie účelu finančných prostriedkov, v podstate ide o bežný dlhodobý spotrebiteľský úver. Možno ho získať aj on-line, bez overovania registrov, bez poplatkov vopred, ručiť možno aj nehnuteľnosťou od inej osoby, výška americkej hypotéky môže dosiahnuť až 100 % hodnoty zaručenej nehnuteľnosti, jej ročný úrok je zvyčajne 5 – 8 % a doba splatnosti 8 až 10 rokov. Poskytovateľov si možno vybrať a hlavne vopred overiť na internete.

hand-427518_640

Bez účelový úver je poskytovaný väčšinou do výšky 50 – 70 % ceny zaručenej nehnuteľnosti, môže byť teda aj vo výške 100 000 €, závisí to ešte aj od bonity žiadateľa, splatnosť je variabilná, v priemere 10 rokov, ale dohodnúť možno vo výnimočných prípadoch aj 20 ročnú splatnosť ( veriteľ tak viac získa na úrokoch, ale dlžník zas viac pôžičku preplatí). Úroková sadzba pri takomto type úveru je tiež variabilná, ale málokedy pod 10 % ročne.

Konkrétne nebankové úvery, ktoré by sa mohli hodiť na financovanie bývania

Úver4you:

 • možno si požičať finančné prostriedky až do výšky 30 000 €,
 • splatnosť do 8 rokov,
 • ručenie nehnuteľnosťou (aj od iného vlastníka),
 • overovanie príjmu,
 • bez poplatkov vopred,
 • bez overovania úverových registrov.

Cetelem bez účelová pôžička:

 • výška pôžičky do 25 000 €,
 • doba splatnosti 10 rokov,
 • úroková sadzba od 9,9 %,
 • bez nutnosti zaistenia,
 • overovanie príjmu žiadateľa.

Všetky nebankové úvery vykazujú určité riziko a zvlášť v prípadoch, keď ide o nemalé peňažné čiastky je potrebné venovať pozornosť jednak výberu solídnej spoločnosti, ktorá pôsobí na finančnom trhu už dlhšie obdobie a jej činnosť je možné overiť. V úverovej zmluve je potrebné venovať pozornosť aj relatívne malým písmenám alebo poznámkam pod čiarou a zoznámiť sa aj s celkovými obchodnými podmienkami subjektu. Tie seriózne firmy ich majú zverejnené aj na svojich webových stránkach. Nebolo by však seriózne ani to, ak by chcel získať úver taký žiadateľ, ktorý nemá na splácanie vytvorené dostatočné finančné zdroje. V tom prípade to môže skončiť až exekúciou a to nie je asi pre nikoho lákavá predstava.


Nebanková hypotéka
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *