Možno si požičať aj bezúročne?


Úrok resp. výška úrokovej sadzby je často to prvé, čo si záujemcovia o pôžičku všímajú. Podľa slovníka bankových pojmov je úrok výnos pre tých, ktorí požičiavajú peniaze a úroková sadzba (miera) predstavuje cenu, ktorá sa platí za vypožičanie peňazí na určité obdobie. Ide teda o dôležité veličiny, ktoré je potrebné pri výbere pôžičky vziať do úvahy, no netreba zabudnúť na RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov má vyššiu vypovedaciu schopnosť, predstavuje celkové náklady spojené s pôžičkou alebo úverom a zahrňuje v sebe nielen výšku úrokovej sadzby, ale aj všetky poplatky súvisiace s pôžičkou.

Bezúročná pôžička

Tento produkt občas zaradia do svojho portfólia banky aj nebankové spoločnosti a často je spájaný s podmienkou prvej pôžičky od daného subjektu. Vyžaduje sa tiež stabilný príjem žiadateľa, požičať si možno cca 1 000 €, ktoré je potrebné splatiť za niekoľko mesiacov. Pôžička však nemusí byť úplne vo formáte „koľko si požičiam toľko vrátim“(aj keď to možné je), pretože poskytovateľ si obvykle účtuje poplatok za poskytnutie resp. spracovanie úveru. V tomto prípade sa určite oplatí sledovať výšku vyššie uvedenej RPMN. V konečnom dôsledku však môže byť takýto typ pôžičky zaujímavý pre obidve strany obchodného vzťahu. Žiadateľ získa lacnejšiu pôžičku a napr. banka potenciálneho klienta pre iný typ jej služieb.

Úročenie v praxi

Úroková sadzba vyjadrená ako percento z peňažnej sumy požičanej na jeden rok sa síce na ponukových produktoch bánk začína u spotrebiteľských úveroch pre fyzické osoby aj pod hranicou 5 % p. a., no v realite je to skôr hodnota nad 8 % p. a.. To znamená, že taká bezúročná pôžička môže byť vhodným finančným benefitom pri výbere produktu aj poskytovateľského subjektu. Na ilustráciu porovnanie dvoch produktov z Poštovej banky:

pôžička suma pôžičky splatnosť poplatok úrok.sadzba odplata
Dobrá 1 000 € 18 mes. 10 € od 4,9 % p.a. 1 072 €
Bezúročná 1 000 € 20 mes. 0 € 0 % p.a. 1 000 €

Zdroj: https://www.postovabanka.sk/uvery-a-pozicky/

Aké sú aktuálne ponuky?

Záujemcom, ktorí si chcú požičať s 0 % úrokom sú k dispozícii internetové stránky bankových aj nebankových poskytovateľov a možno tiež využiť finančné weby, kde sa nachádza aj prehľadné porovnanie pôžičiek, ako napr. na www.coolpozicky.sk. V súčasnosti si možno zjednať bezúročnú pôžičku v Poštovej banke (do 30.6.2019), v mBank (akcia trvá do odvolania) aj v nebankovej spoločnosti s licenciou od NBS Friendly Finance Slovakia, ktorá prevádzkuje portál Pôžičkomat.sk.

Poštová banka – Pôžička s úrokom 0 %

 • požičať si možno 600 €, 800 €, 1 000 € na obdobie 20 mesiacov
 • jedná sa vlastne o produkt DOBRÁ Pôžička s Benefitom s nulovou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie
 • podmienkou získania je dostatočná bonita a konkrétny typ príjmu žiadateľa
 • čerpanie a splácanie prebieha z osobného účtu klienta zriadeného v Poštovej banke

mBank – Prvá mPôžička Plus bez úroku

 • vybrať si možno z intervalu 350 € – 1 500 €, so splatnosťou 12 alebo 24 mesiacov
 • úrok je 0 %, poplatok činí 2 % z požičanej sumy, RPMN do 3,81 %
 • získať ju môže len klient, pre ktorého je to prvá pôžička z tejto banky, má trvalý príjem a nemá negatívny zápis v úverových registroch

Pôžičkomat – Prvá pôžička zadarmo

 • produkt určený len novým klientom
 • maximálne si možno požičať 350 €
 • krátkodobá splatnosť pôžičky do 31 dní
 • podmienkou vek žiadateľa nad 18 rokov, trvalý zdroj príjmu, nahliadanie do registrov.

K bezúročným produktom možno zaradiť aj bezúročné obdobie na kreditných kartách, no tu je zároveň nutné poznamenať, že v prípade nesplatenia použitej sumy v dohodnutom období napr. 40,50,60 dní, úroková sadzba atakuje 20 % hranicu. Ak však záujemca o pôžičku vystihne správny akciový čas môže sa tešiť z toho, že celková odplata za pôžičku je rovnaká ako celková požičaná sumu.


Možno si požičať aj bezúročne?

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia