Aj malá pôžička potrebuje veľkú pozornosť


Finančná gramotnosť patrí pre veľa ľudí stále do oblasti, ktorá je na okraji ich záujmov napriek tomu, že s financiami sa bežne stretávame počas celého života. Existujú totiž vlastné, osobné, peňažné prostriedky, ale aj cudzie, ktoré si požičiame a ktoré je potrebné nielen použiť, ale tiež vrátiť.Práve pôžičkám je preto vhodné venovať zvýšenú pozornosť a platí to aj vtedy, keď sa jedná o požičanie malej sumy. Malú pôžičku možno získať od rôznych poskytovateľov, ich ponuka je pestrá a pretrváva aj ich kreativita súvisiaca s ich propagáciou napr. typu: „toľkoto hneď a pre každého“. Dobré je však pritom nezabúdať na to staré známe konštatovanie, že nič nie je zadarmo.

Malá pôžička  „voľakedy“ a dnes

Mikropôžičky t.j. malé, rýchle, krátkodobé, online pôžičky v sume do 300 €, so splatnosťou do 30 dní boli ešte v nedávnej minulosti prakticky výlučnou doménou nebankových spoločností. Slovenský finančný trh bol zahltený viac než 250 subjektami, ktoré poskytli takýto typ pôžičky skoro každému žiadateľovi bez ohľadu na to, či bol nezamestnaný, bez stabilného príjmu, bez preukazu totožnosti… asi stačilo, ak sa vedel podpísať a hlavne akceptoval podmienky, ktoré si určil poskytovateľ podľa vlastných predstáv. Našťastie je už táto doba za nami, ale ani prijaté legislatívne úpravy stále nie sú zárukou toho, že aj malá pôžička bude poskytnutá seriózne, bez neúmerného predraženia. Niektorí poskytovatelia totiž stále nemôžu zabudnúť na staré dobré časy, kedy trojciferná výška RPMN (v tom lepšom prípade napísaná aj na zmluve, často miniatúrnym písmom) nebola ničím výnimočným. Snažia sa tiež  „ohýbať“ paragrafy a využívať menšiu pozornosť alebo neznalosť žiadateľov o pôžičku, ktorí sú často vo finančnej tiesni a v strese z finančných problémov.

V súčasnosti však  už do skupiny malých pôžičiek možno skôr zaradiť pôžičky do 1 000 €, ktoré  má vo svojom portfóliu aj väčšina bankových domov. Podľa štatistických údajov tvorili takéto pôžičky od nebankových subjektov predtým až 43 % z celkového objemu úverov v SR, v tomto roku je to cca 20 %. Tento stav ovplyvňuje viacero faktorov, okrem sprísnených podmienok  pri poskytovaní pôžičiek, vyššej ochrany spotrebiteľa aj vo všeobecnosti nižšie úrokové sadzby jednotlivých produktov.

Malá pôžička - v súčasnosti však už do skupiny malých pôžičiek možno skôr zaradiť pôžičky do 1 000 €, ktoré má vo svojom portfóliu aj väčšina bankových domov.

Malá pôžička – v súčasnosti však už do skupiny malých pôžičiek možno skôr zaradiť pôžičky do 1 000 €, ktoré má vo svojom portfóliu aj väčšina bankových domov.

Aby pôžička bola pomocou, nie problémom

Určite budú mnohí súhlasiť s tým, že aj relatívne malá pôžička môže vyriešiť relatívne veľký problém. Vedeli by o tom hovoriť napr. mladí rodičia, ktorým „odišla“ automatická práčka, či ľudia ktorí potrebovali uhradiť nečakane vysoký doplatok za energie. V takýchto prípadoch je aj získanie malej pôžičky veľkou pomocou.

Pri výbere konkrétneho pôžičkového produktu je však dôležitá ostražitosť a celkové zhodnotenie situácie. Vziať do úvahy okrem výšky sumy, ktorú si chceme požičať tiež to, aby nám nenastal problém s jej splácaním. Pozorne si preštudovať ponuky viacerých bankových a nebankových subjektov, vhodnou a rýchlou pomocou môžu pritom byť internetové porovnávače pôžičiek  ako napr. www.coolpozicky.sk. Pozor tiež na rôzne poplatky za nevyžiadané konzultačné služby, čo je najnovším hitom niektorých nebankoviek, ale nezanedbať ani banky, pretože ich úverové sadzby uvádzané v reklame sa tiež môžu líšiť od skutočnosti. No a úverovú zmluvu sa oplatí preštudovať naozaj od A po Z. Síce nikto nie je dokonalý, ale venovať pozornosť výberu hoci aj malej pôžičky je vždy pozitívny krok.


Aj malá pôžička potrebuje veľkú pozornosť
1.7 (33.33%) 3

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *