Ktoré „nebankovky“ môžu naďalej požičiavať?


Ako je to obvykle pri legislatívnych zmenách na Slovensku bežné, pri aplikácii do praxe býva ich verným spoločníkom a sprievodcom chaos. Podľa novely zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských a iných úveroch mohli veritelia registrovaní v registri veriteľov poskytovať spotrebiteľské úvery najneskôr do 31.augusta 2015. Ako uviedla hovorkyňa NBS: „ Tí veritelia, ktorým NBS udelila do 31.8.2015 licenciu t.j. povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov, môžu tieto poskytovať aj naďalej. Ostatní musia svoju činnosť prerušiť, kým im nebude udelené právoplatné rozhodnutie.“

A práve túto skutočnosť si niektoré nebankové spoločnosti vykladajú v tom zmysle, že keď už požiadali o licenciu a zatiaľ nedostali právoplatné rozhodnutie o jej udelení či neudelení, budú požičiavať peniaze aj naďalej. Takže výber, od koho si bezpečne požičať, zas zostal na individuálnom posúdení každého záujemcu o pôžičku.

Faktom však je, že k 2.septembru 2015 udelila Národná banka Slovenska licenciu len 16 nebankovým subjektom, väčšinou leasingovým spoločnostiam a z „bežných“ nebankoviek sú licencované zatiaľ len: Home Credit (zabezpečuje aj pôžičky pre TESCO Finančné služby), Cetelem Slovensko, Consumer Finance Holding (financuje pôžičky pre QUATRO a Slovenskú požičovňu) a Provident Financial.

Záverom už len konštatovanie, že ďalší vývoj v tejto oblasti trhu s pôžičkami bude asi zaujímavý, nakoľko podľa NBS sú pôžičky od nebankových subjektov bez licencie v rozpore so zákonom. Ak by si toto vyjadrenie osvojili aj súdy, potom „vyhrajú“ ľudia, ktorí si od nebankovky bez licencie požičali, pretože by vrátili len takú sumu akú si požičali t.j. bez akýchkoľvek úrokov a poplatkov.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/366314-cast-nebankoviek-chce-poziciavat-bez-licencie/


Ktoré „nebankovky“ môžu naďalej požičiavať?
4 (80%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Skúsenosti s Ktoré „nebankovky“ môžu naďalej požičiavať?

  1. MGR. ZIDEKOVA píše:

    Dobry den, pokial su splnene podmienky – praca na trvalu PZ a cisty uverovy register, ja, ako financno – ekonomicky sporostredkovatel doporucujem banove subjekty, nebankovky su velmi predrazene…. Ja vybavujem v bankach pre klientov vyhodnejsie podmienky aj pri novom uvere, aj pri refinanci existujuceho, aby sa usporili peniaze a znizila splatka, pripadne sa skratil cas platenia. Pri dobrom nastaveni sa da usporit aj 30-40% na urokoch. tel. 0911 149 465

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *