Ktorá pôžička je najlacnejšia?


To je dilema, pred ktorou stojí väčšina tých, ktorí potrebujú riešiť svoju finančnú situáciu formou pôžičky. Žiadna pôžička totiž pre žiadateľa nie je výhodná, tak nech je aspoň najlacnejšia. To je dobré predsavzatie, len realizácia je zvyčajne spojená s problémami. Kde, od koho, koľko si požičať, aby to bolo čo najlacnejšie. Ponuka pôžičiek na finančnom trhu je prakticky nekonečná, bankové aj nebankové subjekty zverejňujú reklamné slogany vychvaľujúce tú ich pôžičku ako „naj, naj, naj,…“, samozrejme len v pozitívnom svetle. Naozaj si stačí len vybrať, ale ktorá z nich je tá pravá – najlacnejšia?

Chcem pôžičku

Pred týmto rozhodnutím je vhodné ešte popremýšľať o tom, či tú pôžičku nevyhnutne potrebujeme. Existuje samozrejme množstvo dôvodov, pre ktoré sa rozhodneme k tomuto kroku. Treba však rozlišovať v tom, či sa napríklad jedná o spotrebný úver na nákup novej elektroniky či exotickú dovolenku alebo potrebujeme nakúpiť výbavičku pre nového člena rodiny, či opraviť strechu na dome. Každý máme iné potreby a priority, len ešte pred žiadosťou o pôžičku treba dobre uvážiť, či na tú dovolenku by nebolo výhodnejšie ísť až na budúci rok (aj keď naši susedia tam idú už túto sezónu), keď si našetríme nejaké financie a sumu, čo by sme museli uhradiť ako odplatu za pôžičku môžeme radšej využiť ako príjemný finančný bonus resp. nechať si ako finančnú rezervu. Na druhej strane, ak je už dieťatko na ceste, tak rozmýšľať o sporení môžeme až neskôr, peniaze na zabezpečenie jeho príchodu potrebujeme teraz.
Ako vybrať pôžičkový produkt

Keď sme teda rozhodnutí, že pôžičku nielen chceme, ale aj potrebujeme a vieme v akej výške, môžeme začať vyberať poskytovateľa a produkt. Orientácii v tom labyrinte ponúk môžu pomôcť rady odborníkov, zaoberajúcich sa oblasťou financií – ak takého človeka poznáme, dôverujeme mu, máme skoro vyhrané. Ak nie, netreba však zúfať, aj na internete možno využiť pomocníka vo forme nezávislého porovnávača pôžičiek na www.coolpozicky.sk. Na výbere typu pôžičky je potrebné dať si záležať, nepodľahnúť na prvý pohľad dobre vyzerajúcim ponukám, aby nás ten druhý pohľad nesklamal. Len malý príklad: podľa prieskumov aj výsledkov v praxi, väčšina Slovákov považuje úrokovú sadzbu za najdôležitejší faktor, pri rozhodovaní sa pri výbere pôžičky. Jej výška uvádzaná v percentách má naozaj silnú vypovedaciu schopnosť o tom, či je pôžička drahá alebo lacnejšia. Treba si však všimnúť nielen percentá, ale aj označenie za nimi t.j. p. a. (per annum) – ročná úroková sadzba alebo napr. p. m. (per mensum) – mesačná úroková sadzba. Je predsa rozdiel, či budem mať pôžičku s ročným úrokom 14 % p. a. alebo 7 % p. m. – čo znamená 7 x 12 mes. = 84 % p. a. Keď sme pri číslach, ešte je tu aj výška RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), pretože práve tá vyjadruje celkovú sumu odplaty , ktorú bude potrebné za pôžičku uhradiť a tieto percentá RPMN zahrňujú aj prípadné poplatky za poskytnutie pôžičky, poplatok za vedenie úverového účtu pri dlhšej dobe splatnosti… V niektorých prípadoch tak môže byť aj pôžička s nízkou úrokovou sadzbou drahšia, aj keď nízky úrok vyzerá sľubne, výška RPMN danej pôžičky môže byť vysoká a tým aj pôžička s nízkou úrokovou sadzbou nemusí byť najlacnejšia. Pri krátkodobých, rýchlych, mini pôžičkách je možné získať pôžičku aj s úrokom 0 % p. a. s 0 € poplatkom, ale v prípade problémov so splácaním zas nastupujú vysoké, niekedy až likvidačné sankčné poplatky. Pri výbere pôžičky sa tiež oplatí pozrieť sa na dobu splatnosti a pamätať na úmeru, že čím dlhšie pôžičku splácame, tým ju viac preplatíme, ale zas naše splátky rozdelené na dlhšie obdobie budú nižšie.
Už len na záver

Ako je aj z vyššie uvedeného teda zrejmé, výber najlacnejšej pôžičky „dá celkom zabrať“. Všeobecne platný vzorec alebo presný návod ako získať najlacnejšiu pôžičku asi neexistuje. Faktorov, ktoré je vhodné vziať do úvahy je viacero, závisia aj od individuálnych potrieb a možností každého potencionálneho žiadateľa o pôžičku. Stále však platí, že najlacnejšie získané finančné prostriedky sú naše vlastné, zarobené, našetrené…


Ktorá pôžička je najlacnejšia?
4 (80%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia