Hypotéky a doba fixácie


Podľa štatistických údajov, ktoré zverejnil Eurostat dosiahla RPMN na hypotekárnych úveroch v marci tohto roku na Slovensku výšku 2,32 % p. a., pričom priemer krajín eurozóny vykazoval hodnotu 2,38 % p. a. Príčiny nášho pretrvávajúceho hypotekárneho boomu sú všeobecne známe – základná úroková sadzba ECB je na minime a banky sa jej museli prispôsobiť, výkonnosť ekonomiky rastie a od marca platné legislatívne zmeny spustili tiež vlnu refinancovania. Budú však naďalej pretrvávať len pozitívne podmienky hypotekárneho úverovania? Fakty naznačujú, že terajšie úrokové sadzby sú na hranici ziskovosti bánk a banky si už tieto nižšie zisky začínajú kompenzovať. V súčasnosti zverejňujú nové cenníky, v ktorých je avizované zvyšovanie rôznych bankových poplatkov a možno nie je ďaleko doba, ktorá prinesie aj úpravu úrokovej sadzby hypoték smerom nahor. Existujúca doba fixácie na jednotlivých hypotekárnych úveroch môže potom pre niektorých klientov priniesť príjemný benefit vo forme konštantnej splátky, alebo aj sklamanie z vyššej splátky.

Fixácia je doba, počas ktorej bankový subjekt garantuje nemennosť úrokovej sadzby hypotekárneho úveru ,mesačné splátky sú v rovnakej výške, ale po uplynutí dohodnutej doby fixácie má banka právo výšku úrokovej sadzby zmeniť (klient je o tom písomne informovaný) a zmení sa aj výška splátky. V súčasnosti je klientmi najviac využívaná 3 ročná fixácia, vybrať si však možno aj iné napr. 1, 5, 7, 10 ročné obdobie fixácie. Pre ilustráciu je v tabuľke uvedený momentálny prehľad úrokových sadzieb niektorých bánk podľa doby fixácie.

Banka Úroková sadzba pri   fixácii na 3 roky v % Úroková sadzba pri   fixácii na 5 rokov v % Úroková sadzba pri fixácii na 10 rokov %
VÚB 1,49 1,69 2,29
UniCredit Bank 1,19 1,39 1,99
ČSOB 1,50 1,75 2,80
Tatra banka 1,75 2,25 2,75 *
SLSP 1,49 1,59 2,99
  • údaj zodpovedá dobe fixácie na 7 rokov

Uvedené úrokové sadzby sú najnižšie, no nie sú automaticky určené a dostupné pre každého klienta, banky posudzujú každého žiadateľa individuálne. Na druhej strane je však možné pri dlhšej fixácii získať aj výhodnejšiu sadzbu. V súčasnosti je síce napr. 5 ročná fixácia o 0,2 % p. a. až 0,5 % p. a. drahšia ako 3 ročné fixované obdobie, no v súvislosti s očakávanými zmenami úrokových sadzieb je možno vhodné uvažovať aj o následnej fixácii na dlhšie obdobie.


Hypotéky a doba fixácie

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia