Hypotekárny „boom“


Keď sa povie hypotéka, hypotekárny úver, viacerí si možno položia otázku: čo nové sa o tomto produkte dá ešte dozvedieť? Je pravda, že o hypotekárnych úveroch sa toho v poslednom období popísalo a pohovorilo veľa, ale ak vezmeme do úvahy, že takáto forma úveru je záväzok doslova na celý život, možno príde vhod poznať pár faktov. Nechceme sa pritom zamerať na deklarovanie definícií, skôr nazrieť na slovenský hypotekárny „boom“ zo širšieho pohľadu a štatistických prehľadov. Ako sa hovorí „čísla nepustia“ a môžu zohrať svoju rolu aj pri prípadnom rozhodovaní o tom, od ktorej finančnej inštitúcie si vziať hypotekárny úver.

Prečo taký záujem o hypotéky?

Asi každý človek je rád, keď môže bývať vo svojom a ak nepatrí medzi tých vyvolených, ktorí si môžu obstarať bývanie z vlastných prostriedkov, jednou z ciest ako sa k vlastnému bývaniu dopracovať je aj hypotekárny úver. Podľa prieskumov je v súčasnosti viac než 51 % Slovákov ochotných vziať si hypotekárny úver. Jedným z lákadiel bankových domov sú v tomto prípade nízke úrokové sadzby, no na druhej strane nič nie je zvyčajne také pekné a výhodné ako to uvádzajú reklamné slogany typu: hypotéka od nás pre každého, nízky úrok pre všetkých… Nie každý záujemca predsa hypotéku aj reálne získa a nie každý bude mať úrokovú sadzbu napr. 2 % p. a. Prečo je to tak, aké sú podmienky, ktoré je pre získanie hypotéky potrebné splniť, to je podrobnejšie uvedené na webových stránkach jednotlivých poskytovateľských subjektov. Faktom však je, že záujem o hypotekárne úvery je stále veľký a majú na tom podiel aj ich relatívne nízke úrokové sadzby v minulom aj tomto roku.

Na ilustráciu trochu čísiel

Podľa údajov NBS v r. 2014 kleslo úročenie hypoték pri 2 – 5 ročnej fixácii z úrovne 3,80 % p. a. na začiatku roka až na 3,17 % na konci roka a celkový stav týchto úverov stúpol o 13 %. Výška úrokovej sadzby však nie je jediným kritériom. Treba vziať do úvahy napr. aj rôzne poplatky súvisiace so získaním a následným vedením hypotekárneho úveru: bankové poplatky za vybavenie, za povinné poistenie úveru, za mimoriadnu splátku, za predčasné splatenie, za zmeny v zmluve… Dokumentuje to aj nasledujúca tabuľka podielov jednotlivých bánk na poskytnutých hypotekárnych úveroch. Napriek tomu, že úrokové sadzby VÚB, SLSP, Tatra banky nepatria k tým najnižším (pre zaujímavosť stav v septembri 2015: UniCredit Bank od 1,99 % p. a., OTP Banka od 2,09 %, VÚB a SLSP od 2,20 %, TB od 2,35 % p. a.), tieto banky poskytli najviac hypotekárnych úverov v r. 2014 aj do konca júla 2015.

Podiel bánk na hypotekárnych úveroch (HÚ) :

Banka HÚ júl 2014 HÚ júl 2015
Slovenská sporiteľňa 18,03 % 20,74 %
Tatra banka 18,42 % 17,77 %
Všeobecná úverová banka 42,51 % 40,69 %
ČSOB   9,94 %
UniCredit Bank   4,27 %

Zdroj: www.nbs.sk/-img/Documents/-Dohlad/Hypo/

Ďalším potvrdením toho, že záujem o hypotéky neustáva je aj nasledovný prehľad:

HÚ v tis. EUR 31.1.2015 30.4.2015 31.7.2015
Schválené HÚ 7 634 050 7 832 076 8 016 840
Uzavreté zmluvy 179 990 183 397 186 519

Zdroj: www.nbs.sk/-img/Documents/-Dohlad/Hypo/2015

Oplatí sa ešte počkať?

Ak sa nechceme inšpirovať odpoveďou „z vešteckej gule“, tak potom je asi potrebné zhodnotiť vlastnú situáciu a brať do úvahy vyjadrenia ekonomických analytikov. V súčasnosti sa priemerné úroky nových hypotekárnych úverov dostali na historické minimum 2,74 % p. a. V ojedinelých prípadoch možno získať aj nižší úrok, najlacnejšie hypotéky od 1,69 % p. a. Znovu však pripomenieme, že tento údaj nie je jediným a jednoznačným ukazovateľom toho ako je úver výhodný. Či bude trend nízkeho úročenia hypoték naďalej pokračovať závisí od mnohých makroekonomických faktorov, bankovej politiky ECB, marketingovej stratégie jednotlivých bankových subjektov, od realitného trhu…


Hypotekárny „boom“
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia