Na hypotekárnom trhu je stále čulý ruch


Ceny nehnuteľností na celom území Slovenska rastú. Ľudia chcú využiť rekordne nízke úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch, dopyt po vlastnom bývaní je veľký a pomaly možno dochádza  k „jemnému prehrievaniu“ v tomto segmente finančného trhu. Určite aj v snahe nedopustiť prípadný krízový stav, reaguje  na tento vývoj tiež Národná banka Slovenska a upravuje podmienky pre poskytovanie hypotekárnych bankových úverov.

Zadĺženie slovenských domácností patrí dlhodobo medzi nadpriemerné v rámci krajín Európskej únie a ani dnešné nízke úroky nebudú trvať večne. Prípadné intenzívnejšie zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo priniesť aj reálnu hrozbu nezvládnutia ďalšieho splácania hypoték.

Podľa údajov zverejnených NBS k 30.6.2016 už rastú nielen počty uzatvorených zmlúv a suma čerpaných úverov, no aj ceny bytov a domov – medziročný rast bol na úrovni 4,8 % , čo predstavuje priemernú cenu nehnuteľností na bývanie v Slovenskej republike  1 279 €/m2. Je to síce zatiaľ o 17 % menej než v známom krízovom r. 2008, no trh s bývaním je podľa bankových analytikov možným zdrojom rizika pre celkovú finančnú a ekonomickú stabilitu. Všetky tieto faktory sa tak podpísali pod zmeny, ktorými sa sprísňujú podmienky pre získanie hypotéky hlavne pre menej bonitných, s nízkou sumou vlastných financií resp. bez akýchkoľvek úspor. Financovanie  bývania formou 100 % hypotéky môžu očakávať len žiadatelia s dobrou finančnou kondíciou a kladnou úverovou históriou, ktorým nespôsobí problémy so splácaním ani prípadné razantné zvýšenie mesačných splátok, v súvislosti so zmenou výšky úrokových sadzieb.

Na hypotekárnom trhu je stále čulý ruch

Už rastú nielen počty uzatvorených zmlúv a suma čerpaných úverov, no aj ceny bytov a domov – medziročný rast bol na úrovni 4,8 % , čo predstavuje priemernú cenu nehnuteľností na bývanie v Slovenskej republike 1 279 €/m2.

Aj keď sa môže jednať na prvý pohľad o nepopulárne opatrenia zo strany bankových inštitúcií (podrobnejšie informácie o podmienkach, ktoré treba splniť pre získanie hypotéky možno získať v každej banke), možno ich v konečnom dôsledku hodnotiť kladne. Nikto predsa nechce skončiť v dlhovej pasci alebo prísť o strechu nad hlavou len preto, že si susedia alebo priatelia obstarali cez hypotéku nové bývanie a my predsa tiež „na to máme“ aj keď nemáme…

Zdroj: www.nbs.sk/img/Documents/_komentare/2016/


Na hypotekárnom trhu je stále čulý ruch

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia