Ako vybaviť hypotéku?


Na tému hypoték sa u nás pohovorilo a popísalo toľko, že si možno niektorí kladiete otázku prečo a pre koho ešte môže byť tento článok  vhodný. Je síce pravda, že ten záujemca, ktorý chcel získať hypotéku už celým procesom vybavovania prešiel, no hypotekárne úvery „sú stále v kurze“. Hypotekárne úroky sa držia na nízkej úrovni a podmienky pre získanie hypotéky sú nastavené tak, že sú dostupné pre značnú časť žiadateľov a ak budeme parafrázovať, tak aj tu asi platí „no nekúp to…“ Článok teda možno zaujme práve tých, ktorí by chceli hypotéku v blízkom období získať.

Pred tým ako sa roztočí kolotoč vybavovania je však nutné si uvedomiť, že hypotéka je dlhodobý záväzok, zvyčajne na veľkú časť ekonomicky aktívneho života. Jej vybavenie tiež nie je úplne jednoduchý, rýchly, bezproblémový proces ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Banky sa síce predbiehajú v ponukách, no keď príde „na lámanie chleba“ ani jedna z nich nedá hypotéku len pre modré oči žiadateľa. Ak sme sa však už pevne rozhodli, že je pre nás hypotekárny úver tá správna voľba, potom je vhodné zvážiť aj to, či si budeme hypotéku vybavovať vo vlastnej réžii alebo zvolíme služby odborníka – finančného poradcu.. V prípade, že poznáme seriózneho človeka, ktorému zároveň aj veríme, to môže byť celkom dobrá voľba , nakoľko proces vybavovania je väčšinou dosť časovo náročný, vyžaduje aj určité znalosti a orientáciu v ponukách jednotlivých poskytovateľov. Veď posúďte sami.

Stručný postup alebo čo nás čaká pri vybavovaní hypotéky

  • výber hypotekárneho produktu t.j. chceme úver určený priamo len na financovanie nového bývania alebo radšej bezúčelový
  • výber vhodnej sumy, pretože financie, ktoré si požičiame treba samozrejme splatiť a jedná sa niekedy o splácanie až do dôchodku…
  • výber poskytovateľa t.j. banky, kde požiadame o hypotéku (tomu je tiež potrebné venovať značnú pozornosť, možno pri tom využiť okrem osobnej návštevy bankových domov aj porovnanie ponúk online, ktoré je zverejnené na niektorých internetových portáloch)
  • nezabudnúť na to, že výška úrokovej sadzby nie je najdôležitejším resp. rozhodujúcim kritériom (podrobnejšie informácie o výbere možno nájsť aj v článkoch Hypotekárny „boom“ či Porovnanie hypoték na financieonline.sk)
  • zabezpečiť dokladovanie a poistenie nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom zaistenia hypotéky
  • vyplniť žiadosť o hypotekárny úver podľa požiadaviek a podmienok vybranej bankovej inštitúcie
  • doložiť príslušné dokumenty: doklady totožnosti žiadateľa, doklady k zakladanej nehnuteľnosti, overené doklady o príjme (od zamestnávateľa, z daňového úradu…) a dodať kontaktné údaje (adresa bydliska, číslo mobilu, e-mailová adresa)
  • počkať na výsledok schvaľovacieho procesu, ktorý môže trvať v ideálnom prípade 24 hodín, ale tiež aj pár týždňov (závisí to od viacerých faktorov napr. úplnosti dokladov, výpisu z katastra, overenie príjmu a pod.)

Hypotéku máme schválenú

To je možno v prvotnej eufórii aj dôvod na otvorenie šampanského, po vytriezvení však možno aj dôvod na zamyslenie. Požičanú výšku finančných prostriedkov – a jedná sa o nemalú sumu je predsa potrebné podľa zmluvne dohodnutých podmienok aj splácať, takže o hypotéku sa treba ďalej zaujímať. Určite sa oplatí sledovať hladiny úrokových sadzieb a počítať s prehodnocovaním doby fixácie, či v prípade zlepšenia príjmovej situácie zadať mimoriadnu splátku hypotekárneho úveru (čím skôr úver splatíme, tým menej ho preplatíme).

Ako vybaviť hypotéku?

Určite sa oplatí sledovať hladiny úrokových sadzieb a počítať s prehodnocovaním doby fixácie

Hypotéka je teda produkt, ktorý si vyžaduje pozornosť nielen pri vybavovaní, ale aj počas celého trvania zmluvného vzťahu. Znovu pripomíname, že na portáli financieonline možno nájsť viacero článkov, ktoré sa venujú téme úverov.

Niekoľko aktuálnych „hypotekárnych čísiel“

Podľa štatistických výsledkov, ktoré zverejnila na svojej stránke Národná banka Slovenska dosiahol počet uzatvorených zmlúv hypotekárnych úverov cca 200 000, pričom najviac hypoték poskytli Všeobecná úverová banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a Československá obchodná banka.  Výška hypotekárneho úveru je rôzna, závisí aj od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti – v súčasnosti  možno získať väčšinou hypotéku vo výške 70 % ceny založenej nehnuteľnosti, ale tiež vyššiu. Dobu fixácie  úrokovej sadzby si možno vybrať z intervalu 1,3,5 … rokov a úver splácať v priemere 4 – 30 rokov, alebo aj 1 rok až 40 rokov. Úrokové sadzby sú už dlhšiu dobu na mimoriadne nízkej úrovni, takže je možné získať hypotéku aj s úrokom pod 1,50 % p. a. (priemerná úroková sadzba  je však vyššia). UniCredit Bank momentálne t.j. v júli 2016, ponúka úročenie hypoték od výšky 1,19 % p. a., OTP banka 1,20 % p. a., SLSP 1,45 % p. a. , Sberbank a VÚB 1,49 %  p. a.

Záverom

Ak si aj na základe týchto údajov kladiete otázku: mám si teda vziať hypotekárny úver práve teraz ? alebo ešte počkať na priaznivejšie podmienky – nižšie úroky, nižšie alebo žiadne poplatky za poskytnutie, črtajúce sa zvýšenie vlastného príjmu (firma zvyšuje platy), tak je možno vhodné vziať do úvahy aj to, že momentálna situácia nemusí trvať večne. V r. 2016 ovplyvňuje cenu hypoték na finančnom trhu pozitívny ekonomický rast aj legislatívne zmeny, ktoré vstúpili do platnosti v marci tohto roku. Ekonomika je však flexibilná, ovplyvňovaná rôznymi vnútornými aj vonkajšími faktormi, takže rozmýšľať o vhodnosti času  pre žiadosť o hypotéku asi netreba dlho, ale zodpovedná vlastná analýza „pre a proti“ sa určite oplatí.


Ako vybaviť hypotéku?

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia