Fio banka


Fio banka je jednou z najmladších bankových inštitúcií pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Naväzuje na činnosť českej finančnej skupiny, z ktorej sa v r. 2010 pretransformovala na banku a od toho roku ponúka aj na Slovensku správu bežných účtov, platobný styk, vkladové produkty a úvery. Banka získala v r. 2014 ocenenie Najústretovejšia banka roka a hodnotení Fincentrum Banka tiež 1. miesto v kategórii Účet roka. V júni 2015 dosiahol počet jej klientov 500 tisíc. Fio banka sa zameriava na poskytovanie bežných bankových služieb bez poplatkov, ponúka úverové produkty aj investovanie formou cenných papierov.


Recenzie produktov

Účty: Banka poskytuje účty pre fyzické aj právnické osoby za rovnakých podmienok – bez poplatkov za bežné bankové služby, pričom s osobným účtom možno získať aj platby kartou v kamenných aj internetových obchodoch zdarma. Osobný účet si možno založiť on-line alebo osobne na pobočke, stačí vyplniť a podpísať príslušné dokumenty a vložiť minimálny vklad na účet 10 €. K účtu sú zdarma služby ako napr. platby v rámci EÚ, domáci platobný styk, bezkontaktná platobná karta, internetové bankovníctvo. Aj podnikatelia oceňujú možnosť bezplatného domáceho platobného styku a Podnikateľský účet tiež umožňuje vedenie účtu v rôznych menách, nielen v EUR. Číslo tohto účtu si možno individuálne nastaviť, vytvoriť poľa vlastných podmienok a predstáv. Bezplatné je aj on-line nastavenie limitov na platobných kartách k podnikateľskému účtu, operácie s trvalými príkazmi, inkasom aj hotovostné operácie na pobočkách banky.

Úvery: V tomto segmente je u stálych klientov banky najviac využívaný Štandardný kontokorentný úver, s ktorým možno získať finančnú rezervu na čokoľvek, s využitím prostriedkov kedykoľvek a jeho výška môže byť v intervale 200 € – 18 500 €. Ročný úrok je pritom odstupňovaný podľa taríf a pohybuje sa v rozsahu 9,50 % – 18,90 % p. a. , s možnosťou získania zľavy v prípade splnenia daných podmienok. Pre občanov, ktorí si chcú riešiť svoju bytovú situáciu formou úveru je k dispozícii Fio hypotéka, bez poplatku za poskytnutie, vedenie úverového účtu a s možnosťou úhrady mimoriadnej splátky až 20 % ročne zdarma. S využitím služby Hyposporiace konto si možno vďaka voľným finančným prostriedkom znížiť úroky a možné je aj refinancovanie hypotéky od iných.

Sporenie: Banka má špeciálny sporiaci účet Fio konto, ktorý ponúka vyšší úrok bez nutnosti viazanosti. Je určený tak pre fyzické ako aj právnické osoby a k Fio kontu klient získa zdarma aj vedenie bežného účtu, platby vo všetkých menách v rámci banky aj debetnú platobnú kartu. Inou možnosťou zhodnotenia finančných prostriedkov je Termínovaný vklad na dobu 1 týždeň až 60 mesiacov. Úročenie je prispôsobené podľa doby viazanosti a napr. termínovaný vklad s viazanosťou na 1 mesiac má úrokovú sadzbu vo výške 0,40 % p. a., na 1 rok 0,75 % p. a., na 5 rokov je to 1,75 % p. a. Všetky vklady sú zo zákona poistené, cez internet banking je možné sledovať celú sporiacu históriu.

Investovanie: Banka ponúka služby v rámci internetovej aplikácie e-Broker, čo je nástroj pre on-line obchodovanie s akciami, pričom jeho používanie je bezplatné a umožňuje aj obchodovanie na niektorých svetových burzách. K dispozícii sú aj informácie od analytikov banky a investorský servis. Investovať možno do akcií s perspektívou vysokého výnosu, vysokej likvidity, za nízke poplatky a s možnosťou samostatného rozhodovania. Ak klient využije pri investovaní ETF t.j. fondy obchodované na burze, môže diverzifikovať svoje portfólio a investovať do podielových fondov s rôznym stupňom rizika a s rôznou výnosnosťou.


Výhody banky

  • bežné bankové služby bez poplatkov
  • vysoká úroveň internetového bankovníctva
  • obchodovanie s cennými papiermi s prístupom na svetové burzy

Nevýhody banky

  • menšia dostupnosť banky a menšie portfólio ponúkaných produktov

Produkty banky

  • účty: osobné, podnikateľské
  • úvery: kontokorentné, hypotekárne
  • sporenie: sporiaci účet, termínovaný vklad
  • investovanie: akcie, deriváty, fondy

Internetové bankovníctvo

Fio banka zaviedla internetové bankovníctvo (IB) ako prvá banka, v Českej republike už v r. 1998 , v r. 2011 aj Smartbanking a v januári 2015 predstavila novú verziu IB – Internetbanking Fio, ktorý si možno zriadiť zdarma, bez poplatkov a paušálov k, bežnému alebo sporiacemu účtu. Demo verziou na 30 dní si možno otestovať funkcie, zvoliť vlastné užívateľské meno, ovládanie je z ktoréhokoľvek PC pripojeného na internet. Vysokú úroveň bezpečnosti zaisťuje používanie jednorázových SMS kódov a elektronického kľúča. Cez IB je možné sledovať kompletnú históriu účtov, prevádzať finančné operácie, získavať dáta s Fio API Bankovníctva, čo je označenie pre komunikačné rozhranie, ktoré umožňuje získavanie dát z účtov vedených vo Fio banke. Vďaka aplikácii Smartbanking majú k dispozícii inteligentnú bankovú aplikáciu aj majitelia smartfónov. Aj táto aplikácia je bez poplatkov a s možnosťou realizovať aktívne bankové operácie bez obmedzenia.

Pobočky
Nakoľko je banka etablovaná v SR pomerne krátku dobu, jej pobočková sieť nie je zatiaľ rozsiahla. Sústreďuje sa hlavne na väčšie sídla, v súčasnosti má Fio banka na Slovensku 10 pobočiek, v rámci celej republiky. Obvyklá otváracia doba je PO – PI : 8:30 – 17:00 hod., v čase 12:00 – 13:00 sú pobočky zatvorené. Adresa : Fio banka, a. s., pobočka zahraničnej banky, Námestie SNP 21, 811 01 Bratislava

Kontakty
Infolinka: + 421 2 2085 0411

e-mail: fio@fio.sk

Kód banky: 8330

SWIFT: FIOZSKBA


Fio banka
4 (80%) 7

Podobné recenzie

banner-hyperia