Dovolenková pôžička


Nemať dostatok vlastných finančných prostriedkov a chcieť ísť na dovolenku to je pre niekoho nemysliteľné, no pre niektorých ľudí celkom bežný jav. Rozdiel môže byť aj v tom, či ide len o momentálny, prechodný nedostatok potrebného množstva peňazí na financovanie dovolenky alebo o jednanie typu „veď tie peniaze niekde získame“.

Obidva prípady sa dajú riešiť pôžičkou, no určite je vhodné nezabúdať na to, že požičané peniaze bude treba vrátiť. Vo všeobecnosti sa dá diskutovať aj o tom, či dovolenková pôžička patrí medzi dobré finančné rozhodnutia. Na dovolenke si možno „užijeme“, no po príchode domov môže príjemné zážitky nepríjemne zatieniť následný problém so splácaním. Pre tých, ktorým však dovolenková pôžička napriek všetkému vyhovuje, prinášame niekoľko aktualít z tejto oblasti finančného trhu.

Pôžička na dovolenku môže mať viacero foriem

Najčastejšie ide o formu bezúčelového spotrebiteľského úveru od bankovej inštitúcie alebo nebankovej spoločnosti, no môžu to byť aj tzv. P2P pôžičky, kreditná karta alebo splátkový nákup. Špeciálne vyhradené dovolenkové produkty poskytovatelia nemajú, ale v portfóliu pôžičiek sú občas akciové dovolenkové ponuky.

Ponuka bezúčelových pôžičiek na čokoľvek (teda aj na financovanie dovolenky) je veľká, tento produkt má v ponuke prakticky každá banka. Úrokové sadzby sú síce avizované cca od 5,9 % p.a., no pre väčšinu záujemcov je reálnejší úrok tesne pod desať percentnou hranicou. Požičať si možno na 1 – 8 rokov, zo širokého intervalu napr. 1 000 – 10 000 €. U nebankových poskytovateľov treba počítať s vyššou RPMN.

Požičanie prostriedkov formou P2P pôžičiek (človek – človeku resp. od ľudí pre ľudí) je síce menej známe ako klasické pôžičky z banky alebo od nebankových subjektov, no týmto spôsobom si možno požičať aj diskrétne aj racionálne. V súčasnosti to možno skúsiť napr. so Zinc Euro, Finzo alebo kliknúť na portál Najcredit.sk. 

Kreditné karty môžu byť hlavne na zahraničnej dovolenke (ak nechceme „brať“ veľa hotovostných prostriedkov) celkom vhodnou voľbou, no ich úročenie je okolo 20 % p. a. Ak však klient využije bezúročné obdobie a po dovolenke dokáže v priebehu 40 – 50 dní vyčerpanú sumu z karty vrátiť, potom to možno považovať za  vhodne požičané peniaze.

Niektoré cestovné kancelárie majú v ponuke aj dovolenky na splátky, takže dovolenku možno financovať aj cez splátkové produkty Quatro, Cetelem alebo Home Credit.

Nemať dostatok vlastných finančných prostriedkov a chcieť ísť na dovolenku to je pre niekoho nemysliteľné, no pre niektorých ľudí celkom bežný jav.

Nemať dostatok vlastných finančných prostriedkov a chcieť ísť na dovolenku to je pre niekoho nemysliteľné, no pre niektorých ľudí celkom bežný jav.

Stručný prehľad  konkrétnych „letných pôžičkových ponúk“

Ako už bolo v článku spomínané, na trhu je v súčasnosti dostatok spotrebiteľských produktov, ktoré možno využiť aj na financovanie dovolenky. Pre ilustráciu vyberáme jednu bankovú a jednu nebankovú pôžičku a následne je v tabuľke aj porovnanie viacerých produktov od rôznych poskytovateľov.

Banková ponuka (SLSP):

 • pôžička na čokoľvek
 • možno vybaviť aj online, peniaze na účte aj za 10 minút
 • bez nutnosti ručenia, bez poplatkov za vybavenie
 • pre nových klientov možnosť požičať si do výšky 6 000 €, pre klientov banky pôžička až do 20 000 €
 • doba splatnosti 1 – 8 rokov, úrok  od 5,9 % p. a.

Nebanková ponuka (Quatro):

 • peniaze na účte aj do 24 hodín, ale nutné je byť stabilným klientom spoločnosti, najlepšie s TPP a s pozitívnou úverovou históriou
 • potrebné je predložiť doklady totožnosti a výpis zo svojho bankového účtu
 • možnosť vybavenia pôžičky online
 • požičať si možno od 600 € do 10 000 €
 • bez poplatkov a bez ručenia
 • splatnosť 12 až 120 mesiacov, úrok okolo 20 % p. a.

Porovnanie:

 • porovnávaná je bezúčelová pôžička v sume 5 000 € s dobou splatnosti 5 rokov

(zdrojové informácie pre tabuľku: internetové stránky poskytovateľov)

Poskytovateľ

Produkt

Úroková sadzba

Mes. splátka

Cena celkom

Poštová banka

Lepšie leto

7,5 % p.a.

101 €

6 060 €

Cetelem

Na čokoľvek

9,9 % p.a.

106 €

6 359 €

SLSP

Na čokoľvek

10,4 % p.a.

107 €

6 433 €

Quatro

Na čokoľvek

19,6 % p.a.

126 €

7 587 €

Silverside

Rozumná pôž.

18.3 % p.a.

127 €

7 672 €

Požičať si na dovolenku alebo našetriť si na dovolenku?

Nuž ako sa hovorí – koľko ľudí, toľko chutí. Pre mnohých je najlepšia tá dovolenka, na ktorú si sami našetrili, niektorí si radšej aj požičajú, len aby si splnili svoje dovolenkové túžby. Ak sa následne nedostavia problémy s vrátením požičaných financií dá sa to akceptovať, no určite je príjemnejšia a pokojnejšia dovolenka „za vlastné“.


Dovolenková pôžička
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia