Budeme bankám platiť aj za vlastné úspory?


V bankovom sektore je už dlhšie realitou fakt, že klesajú úrokové sadzby na úverových produktoch aj na vkladových produktoch. Mínusové úroky na vkladoch sa však u nás ešte neprejavili, no zahraničné banky ich už zaviedli (napríklad Dánsko ich má už sedem rokov), banky na Slovensku ich zatiaľ iba zvažujú.

Záporné úrokové sadzby

Zavedenie resp. zavádzanie negatívnych úrokov na vkladoch v bankách má podľa finančných analytikov „na svedomí“ hlavne politika Európskej centrálnej banky (ECB). Záporné úrokové sadzby preferuje ECB už dlhšie obdobie a v septembri 2019 ich znovu zvýšila z mínus 0,4 % na mínus 0,5 %. Bankám to  prináša zníženie ich zisku, pretože za držanie vkladov platia a snažia sa následne zintenzívniť tlak na svojich klientov, aby vlastné peniaze nedržali na účtoch, ale ich dali do obehu – investovali do fondov, využívali kombinované vklady…

Ako sú na tom so ziskovosťou banky pôsobiace na Slovensku však možno vidieť aj z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska. Podľa nich dosiahli banky v minulom roku čistý zisk takmer 640 mil. eur, čo predstavuje medziročný nárast o 4,6 %. Za prvý polrok 2019 mal náš bankový sektor zisk 345 mil. eur. Na medziročnom navýšení o 2,2 % sa najviac podieľal nárast  úverov a výnosy z bankových poplatkov.

Záporné úrokové sadzby však nemusia zasahovať len vkladové produkty. Na Slovensku už Prima banka ako prvá vydala dlhopisy so záporným výnosom,  s dobou splatnosti 7 rokov a ročným úročením – 0,096 %. Banka v tomto prípade získa od investorov sumu 503 mil. eur, no vráti im len 500 mil. eur.

Aká je súčasnosť?

Momentálne na finančnom trhu pretrváva stav, že vziať si pôžičku sa oplatí viac ako si sporiť. Vďaka inflácii aj menovej politike ECB majú niektoré pôžičky aj mínusové sadzby. Na druhej strane však zhodnotenie na sporiacich produktoch nie je prakticky žiadne. Môže sa teda stať, že z banky pri výbere vlastných finančných prostriedkov dostaneme menšiu sumu, ako sme dali na sporenie.

Jedným z opatrení, ktorým banky na Slovensku reagujú na súčasnú ekonomickú situáciu v bankovom sektore je aj presúvanie vlastných finančných nákladov na klientov. Niektoré banky napríklad v priebehu tohto roku zdvihli svoje poplatky aj dva krát – SLSP, Poštová banka, VÚB, ČSOB… Jedná sa hlavne o poplatky súvisiace s hotovostnými operáciami na pobočkách.

Čo možno očakávať?

To je otázka, ktorou sa zaoberajú hlavne finanční analytici, ale zaujíma asi aj všetkých bankových klientov. Väčšina Slovákov je z hľadiska správy svojich financií považovaná za konzervatívnejších hráčov na finančnom trhu, inklinujúcich skôr ku sporeniu ako k investovaniu. Banky to dobre vedia, takže záporné úroky na vkladoch  do 100 tis. eur  s najväčšou pravdepodobnosťou len tak skoro zavádzať nebudú. Klienti sa však v najbližšom období  zas nemôžu tešiť na výraznejšie zhodnotenie svojich prostriedkov na vkladových či sporiacich účtoch.


Budeme bankám platiť aj za vlastné úspory?
4 (80%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia