Aké sú možnosti získať financie na bývanie?


Bývanie podľa vlastných predstáv, to je asi splnený sen pre všetky vekové kategórie. Aj keď sú ich predstavy o tom pravom, ideálnom, najlepšom domove samozrejme rôzne, jedno majú všetci spoločné – nutné sú financie na zaistenie takéhoto bývania. Ale kde ich vziať? Mnohí si v prvom rade vybavia len možnosť požiadať o hypotekárny úver. Áno, je to najčastejšia a najrýchlejšia cesta k tomu ako si zabezpečiť vlastnú strechu nad hlavou a ešte asi dlho aj bude, ak vezmeme do úvahy výšku priemerných príjmov a výšku priemernej ceny domov a bytov. Pri našom momentálne štatisticky deklarovanom priemernom plate 880 € (v skutočnosti je to pre väčšinu zamestnaných len zbožné prianie, mať takýto mesačný príjem) by sme na to potrebovali asi viac životov.

 No len skepticizmus nám určite nepomôže a asi nie nadarmo sa hovorí, že: „každý si je strojcom svojho šťastia“. Určite to majú jednoduchšie tí lepšie rodinne situovaní, ale postarať sa o vlastné bývanie a získať finančné prostriedky môžu aj záujemcovia, ktorých napríklad osloví stavebné sporenie a využijú špecifické produkty stavebných sporiteľní. Aj keď sú preč časy, keď štát dotoval takúto formu sporenia celkom zaujímavou vysokou prémiou, stavebné sporenie je stále jednou z využívaných možností ako získať financie na kúpu či rekonštrukciu bytu alebo domu.

Oplatí sa stavebné sporenie?

Jednoznačne odpovedať áno resp. nie by asi nebolo korektné, veď do úvahy je potrebné vziať viacero faktorov a zároveň použiť individuálny prístup. V každom prípade je však vlastná nasporená suma výhodnejšia než akýkoľvek „výhodný úver“. Tie úvodzovky preto, že žiadna pôžička či úver od finančnej inštitúcie nie je pre dlžníka výhodná.

Stavebné sporenie je účelové sporenie, vhodné pre ľudí, ktorí si chcú napríklad menšími pravidelnými splátkami počas dlhšej doby našetriť finančné prostriedky na bývanie (pravidelné sumy však nie sú povinné). Vklady sú každoročne zhodnocované vopred stanovenou úrokovou sadzbou a v prípade splnenia podmienok je možné získať aj variabilný štátny príspevok, v súčasnosti max vo výške 66,39 €.

Pre ilustráciu jednoduchý príklad:

Ak si na stavebné sporenie dávame čiastku 50 € mesačne, máme dohodnutú úrokovú sadzbu vo výške 2 %, tak za 7 rokov sporenia je výsledok nasledovný:

Celková suma od sporiteľa 4 200 €
Výnosy z úročenia 308 €
Celkové štátne príspevky 464 €
Výnosy zo štátnych príspevkov 38 €
Celkovo nasporené 5 012 €

Pozitívom stavebného sporenia môže byť pre niektorých klientov aj fakt, že nie je striktne vyžadované pravidelné sporenie presne dohodnutej sumy. Peniaze možno vkladať na účet v ľubovolných intervaloch a rôznych čiastkach. Okrem toho, že stavebné sporenie je zdrojom vlastných peňazí, jeho ďalšou kladnou stránkou je aj možnosť získať dostupný úver so „slušným“ úrokom a tiež získanie tzv. medziúveru, ktorý slúži na rýchle získanie peňazí na obstaranie nového bývania alebo rekonštrukciu existujúcej nehnuteľnosti. Podrobnejšie informácie o podmienkach získania stavebného sporenia a stavebných úverov sú k dispozícii priamo u poskytovateľov a samozrejme aj na internetových stránkach: www.csobsp.sk, www.pss.sk, www.wustenrot.sk. Určite je vhodné tieto informácie využiť, porovnať podobné produkty a vyhodnotiť ich ešte pred výberom stavebnej sporiteľne.

Stavebné sporiteľne a ich niektoré produkty

Na slovenskom finančnom trhu v súčasnosti poskytujú stavebné sporenie tri subjekty: ČSOB stavebná sporiteľňa, Prvá stavebná sporiteľňa a Wustenrot stavebná sporiteľňa. Všetky majú vo svojom ponukovom portfóliu okrem stavebného sporenia aj stavebné úverové produkty a možnosť poskytnutia medziúverov.

ČSOB stavebná sporiteľňa ponúka stavebné sporenie Profit Maxi pre všetkých od 18 rokov, s možnosťou získania štátnej prémie, s ľubovolnou výškou a frekvenciou vkladov, pričom úroky z týchto vkladov sú úročené sadzbou 1,8 % p. a. Poplatok za uzatvorenie zmluvy je fixný, bez ohľadu na výšku cieľovej sumy. Po 6 rokoch sporenia je možné využiť nasporenú sumu bezúčelovo – na čokoľvek. Stavebný úver je poskytovaný s úrokovou sadzbou od 2,9 % p. a., bez spoplatnenia mimoriadnych splátok a úver do 25 000 € nevyžaduje zaistenie. Medziúver je možné získať od ČSOB s úrokom od 2 % p. a., bez nutnosti predchádzajúceho stavebného sporenia.

Prvá stavebná sporiteľňa svoj produkt Sporenie Lišiak umožňuje založiť aj on-line spôsobom, úroková sadzba od 1 % p. a. pre každého. Vklady sú variabilné, bez poplatkov, prístup k účtu na internetovom portáli Moja PSS nepretržitý a nasporené peniaze má klient k dispozícii kedykoľvek. Stavebný úver má garantovanú úrokovú sadzbu od 2,9 % p. a. počas celej doby splácania. Podmienkou pre jeho získanie je sporiť v PSS aspoň 2 roky a nasporiť minimálne štvrtinu z cieľovej sumy. Možno tak získať až úver vo výške 50 000 aj bez ručenia a doba splácania je do 17 rokov. Okrem toho je klientom k dispozícii aj medziúver od 3 000 € do 170 000 € so zabezpečením nehnuteľnosťou, ale bez nutnosti počiatočného sporenia.

Wustenrot ponúka sporiace produkty: Rodinné sporenie, Krôčik – sporenie pre deti, Bonus Vklad, Sporenie Vernosť. Rodinné sporenie má v 1.roku sporenia nastavené až 9,5 % zhodnotenie vkladov, neskôr 1,5 % + bonusy. Stavebné úvery ako napríklad Akurát Hypo Super garantujú dohodnutú úrokovú sadzbu až na dobu 25 rokov, nízke mesačné splátky a okamžité poskytnutie úveru aj bez predchádzajúceho sporenia. V prípade ručenia nehnuteľnosťou môže byť jeho výška až 200 000 €. Medziúver s názvom Sporivosť má pre pravidelne sporiacich klientov zvýhodnenú úrokovú sadzbu, jednotlivec môže získať až 25 000 €, ale podmienkou je predchádzajúce pravidelné sporenie po dobu minimálne 12 mesiacov.

Už len na záver…

Rôzne typy úverov na obstaranie bývania či rekonštrukciu toho terajšieho poskytuje samozrejme aj viacero iných bankových a nebankových subjektov. Ponuka je dostatočná, treba sa len správne rozhodnúť a vybrať tak, aby sa v novom byte či dome dobre spalo, bez obáv a problémov súvisiacich s financiami.


Aké sú možnosti získať financie na bývanie?
5 (100%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *