Aké sú aktuálne ponuky pôžičiek pre študentov?


Pôžičky pre študentov? Možnosť študovať na vysokej škole má v dnešnej dobe prakticky každý. Na jednej strane je to výborné zistenie, pretože vzdelaných ľudí potrebuje každá krajina, no na druhej strane je u nás tých vysokých škôl  „ako húb po daždi“ a potom sa to odráža aj na kvalite vzdelania a problémoch s uplatnením absolventov. V tomto článku však nebudeme rozoberať príčiny tohto javu ale to, že nie každý, kto chce študovať a hoci má na to aj schopnosti, nemá na to dostatok vlastných finančných prostriedkov – ani samotné štúdium, ani študentský život nie sú zadarmo. Takže od koho možno získať napr. študentskú pôžičku?

 

Ponuky z verejných zdrojov

Študenti 1. až 3. stupňa vysokoškolského štúdia môžu do konca októbra požiadať o finančnú pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Takáto študentská pôžička je v rozsahu od 500 € do 2 300 € (pre doktorandov max 4 500 €) a jej splácanie začína po ukončení štúdia. Nutné je však vziať do úvahy aj skutočnosť, že to splácanie nemusí byť len po úspešnom ukončení štúdia a promócii, ale hneď potom, ako užívateľ pôžičky stratí status študenta t.j. aj keď nedoštuduje. Pozitívom pôžičky z verejných zdrojov je nízke úročenie cca 3 % p. a. s  lehotou splatnosti 5 až 10 rokov, v závislosti od výšky požičanej sumy. Na druhej strane je však potrebné pôžičku zaistiť ručiteľom a počítať aj s možnosťou zamietnutia žiadosti o pôžičku z dôvodu veľkého záujmu žiadateľov.

Bankové ponuky

V nie tak dávnej minulosti bolo možné získať celkom serióznu pôžičku na financovanie štúdia aj z viacerých bankových inštitúcií pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Študenti však nie sú pre banky príliš atraktívni klienti a tak tento špecifický produkt  má v súčasnosti vo svojom portfóliu len Slovenská sporiteľňa. S jej Pôžičkou na čokoľvek pre vysokoškolákov si možno požičať 1 000 € – 8 000 € , so splatnosťou 1 – 8 rokov, bez poplatkov za spracovanie a s úrokovou sadzbou  8,5 % p. a. Podmienkou pre jej získanie je vek žiadateľa, študenta denného štúdia VŠ v intervale 18 až 26 rokov a zaručenie pôžičky ručiteľom so stabilným príjmom.

Z ostatných bankových subjektov  môžu študenti využiť na financovanie štúdia pôžičku typu spotrebiteľský bezúčelový úver (bez nutnosti zaručenia, no za podmienok bežnej pôžičky, čomu zodpovedá aj úroveň RPMN), prípadne využiť študentský účet a dohodnúť si k nemu povolené prečerpanie (úrokové sadzby kontokorentu sú však nadštandardne vysoké).

V nie tak dávnej minulosti bolo možné získať celkom serióznu pôžičku na financovanie štúdia aj z viacerých bankových inštitúcií pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Študenti však nie sú pre banky príliš atraktívni klienti

V nie tak dávnej minulosti bolo možné získať celkom serióznu pôžičku na financovanie štúdia aj z viacerých bankových inštitúcií pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Študenti však nie sú pre banky príliš atraktívni klienti

Ponuky nebankových spoločností

V tomto segmente boli u študentov obľúbené hlavne malé, rýchle, online pôžičky zvyčajne na preklenutie finančných problémov do príchodu peňažnej podpory z domu, od blízkych alebo do termínu výplaty štipendia či peňazí zarobených na brigáde. Viaceré nebankovky, ktoré takéto pôžičky poskytovali však odišli zo slovenského finančného trhu, nevyhoveli licenčným podmienkam alebo pozastavili svoju činnosť, no zostali „poslední mohykáni“ – Pôžičkomat, Profi Credit, Home Credit…, od ktorých si stále možno požičať na čokoľvek – aj na financovanie študentských potrieb. Podrobnejšie informácie o ich službách aj s porovnaním produktov možno nájsť vo viacerých článkoch na tomto portáli alebo na www.coolpozicky.sk.

Ponuky od súkromných osôb – P2P pôžičky 

Záujemcovia zo študentskej obce, ktorým nevyhovujú ponuky bankových či nebankových subjektov môžu skúsiť aj pôžičky od ľudí pre ľudí. Financie z nich získané možno použiť na čokoľvek, no aj takéto pôžičky majú však samozrejme svoje pozitívne aj negatívnejšie stránky. V prípade záujmu si možno preštudovať ich recenzie na www.financieonline.sk alebo priamo weby Najcredit.sk, Finzo, Zinc Euro, Žltý melón… a zjednať si pôžičku, ktorá bude mať „študentské parametre“.


Aké sú aktuálne ponuky pôžičiek pre študentov?

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *