Ak potrebujete peniaze „na všetko“, skúste bezúčelový úver


Pokazila sa práčka či chladnička, blíži sa čas dovoleniek, chceli by ste vymeniť nábytok alebo už dosluhuje staré auto? Všetko sú to bežné problémy, ktoré sa dajú celkom dobre riešiť. Má to však jeden háčik – dostatok finančných prostriedkov. Ani keď ich však momentálne nemáte k dispozícii, netreba to vzdávať. Finančný trh ponúka množstvo pôžičiek, ktoré by sa nám mohli hodiť, len ako obvykle všetko má aj svoje „ale“.

V tomto prípade to znamená splniť určité podmienky, aby sme si mohli vybrať:

 • Výhodný bezúčelový úver, bez ručiteľa, bez papierovania.
 • Bezúčelový spotrebný úver, rýchlo, jednoducho.
 • Bezúčelový úver ako príjemná finančná hotovosť na čokoľvek, s garantovanou úrokovou sadzbou pre každého.

Toto je len malý výber zo sloganov a reklamných pútačov bankových aj nebankových spoločností, aká je však realita?

Obľúbený a žiadaný úverový produkt

Bezúčelový úver patrí medzi spotrebné úvery, najčastejšie využívaný na nákup spotrebného tovaru – nábytok, elektrotechnika, domáce spotrebiče, ale aj na úhradu rekonštrukčných prác, zaplatenie dovolenky či študijného pobytu v zahraničí. Poskytuje sa zvyčajne na dlhšie obdobie, so splatnosťou 1 až 10 rokov, bez ručenia, netreba preukazovať jeho použitie, ale často je potrebné dokladovať zdroj príjmu žiadateľa o úver. Úrokové sadzby môžu byť variabilné alebo fixované počas celej doby trvania úverového vzťahu. Podmienkami na jeho získanie sú aj vek od 18 – 21 rokov, do 62 až 65 rokov, slovenské občianstvo, trvalý pobyt v SR a existencia osobného bankového účtu. Nakoľko je ponuka tohto typu úveru naozaj široká, vhodné je pri žiadosti vziať do úvahy:

 • vyberať len produkty od dôveryhodného, stabilného subjektu (lákavé ponuky z inzerátov vylepených na plote alebo zastávke MHD radšej ignorujte),
 • zvážiť potrebný objem žiadaných finančných prostriedkov, pretože aj ten najvýhodnejší úver treba splatiť,
 • v ponukách porovnať nielen výšku úrokov a RPMN, ale aj prípadné poplatky: za predčasné splatenie, za poskytnutie úveru, sankčné poplatky (dobre poslúžia napríklad niektoré internetové porovnávače ako coolpozicky.sk),
 • poskytovatelia väčšinou preferujú individuálny prístup, takže šanca na získanie úveru pre tých, ktorí majú trvalý zdroj príjmu (zo zamestnania, z podnikateľskej činnosti, dôchodok, materský príspevok) je naozaj veľká.

Spotrebné úvery poskytujú banky aj nebankové spoločnosti. Banky majú prísnejšie podmienky, podrobnejšie hodnotia bonitu žiadateľa, ale ak sa jedná napríklad o ich viacročného klienta, tento môže získať bezúčelový úver celkom rýchlo aj za 24 hodín a to nielen ako klasickú pôžičku, ale aj vo forme prečerpania účtu alebo kreditnej karty. Nebankové spoločnosti sú benevolentnejšie, niektoré nevyžadujú ani dokladovanie príjmu, ale riziko si kompenzujú vyšším úrokom alebo žiadosťou o zaistenie úveru. Pre ľahšie rozhodovanie ponúkame náš výber od niektorých spoľahlivých subjektov.

Prehľad bankových aj nebankových bezúčelových úverov (máj 2015)

 • OTP banka (otpIDEALúver) – výška úveru 3 000 € – 25 000 €, úrok od 5,70 % p. a., doba splatnosti 12 až 84 mesiacov.
 • UniCredit bank (PRESTO úver) – výška úveru 650 € – 25 000 €, úrok od 5,90 % p. a., splatnosť 12 – 84 mesiacov, poplatok za poskytnutie úveru 50 €.
 • Poštová banka (Dobrá pôžička) – 300 € – 30 000 €, úroková sadzba od 7,90 % p .a., splatnosť 12 až 108 mesiacov.
 • VÚB (Flexipôžička na čokoľvek) – 490 € až 25 000 €, úrok od 9,90 % p. a., doba splatnosti 12 – 84 mesiacov, 80 € poplatok za poskytnutie.
 • SLSP (Spotrebný úver na čokoľvek) – od 300 € do 30 000 € s úrokom od 7,90 % p. a., splatnosť 12 – 108 mesiacov.
 • Cetelem – výška pôžičky v intervale 4 000 € – 9 999 €, úrok 9,90 % p. a., splatnosť 49 až 60 mesiacov.
 • Home Credit – pôžička od 400 € do 6 000 €, úrok od 14,80 % p. a., doba splatnosti 12 až 84 mesiacov.

Na záver zhrnutie

Ako je aj z prehľadu zrejmé, doba splatnosti pri bezúčelových úveroch je prakticky totožná u všetkých subjektov. Úrokové sadzby majú nižšie banky (aj keď sme vyberali nebankové spoločnosti s najnižšími úrokmi), ponúkajú tiež možnosť získania väčšieho objemu finančných prostriedkov, ale niektoré účtujú aj poplatky za poskytnutie úveru. Na druhej strane sa u nebankových spoločností premietajú do úveru prístupnejšie podmienky pre jeho získanie a to hlavne do výšky úrokov (to znamená, že za bezúčelový úver od nebankovky zaplatíme viac) a možno si tiež požičať menšiu sumu peňazí. Všetko má teda svoje pozitíva aj negatíva, každý sa rozhoduje podľa svojich potrieb a možností, tak už len šťastnú ruku pri výbere bezúčelového úveru.


Ak potrebujete peniaze „na všetko“, skúste bezúčelový úver
4 (80%) 1

Podobné recenzie

Napíšte vaše skúsenosti

Diskusia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

banner-hyperia